GeriKampüs Sihirli bir dokunuşa ‘hayır’ diyemezdik
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sihirli bir dokunuşa ‘hayır’ diyemezdik

Sihirli bir dokunuşa ‘hayır’ diyemezdik

Hepimizin biraz sihre ihtiyacı var galiba! 101. sayımızın Neşeli Günler sayfasından merhaba!

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir,” diyerek ilan ettiği vazgeçilmez değerimiz, en güzel mirasımız Cumhuriyetimizin 95. yılını kutlayarak başlayalım yeni haftaya. “Efendiler! Yarın cumhuriyeti ilan edeceğiz.” cümlesindeki tutkuyu, heyecanı yüreğinde hissedenleri; fener alaylarının yapıldığı, meşalelerin yandığı, bandoların çaldığı, genci yaşlısı topyekûn bir yürüyüşe katıldığı o coşkulu yılların kutlu havasıyla selamlıyoruz.

Bir anda 1923 yılına ışınlanıp o anı yaşamak sizce de çok heyecan verici olmaz mıydı? Bu özel günün coşkuyla kutlandığı o yılları büyüklerimizden dinlemek için çok geç kalmış sayılmayız.

 

31 EKİM SİHİRLİ GÜN

Özellikle bağlı durumda girilen kilitli bir sandıktan kurtulma numarası, sihirbazlık tarihinin en eski numaralarından biridir. Zincirlerden, halatlardan, kelepçelerden “kaçıp kurtulma” sanatıyla bundan neredeyse bir yüzyıl önce aklımızı uçuran Harry Houdini’yi hatırlayan kaç kişiyiz? Sihirbazlığın en büyüleyici anlarını bize yaşatan Amerikan Sihirbazları Derneği’nin en ünlü üyesi Houdini’nin ölümünden hemen bir yıl sonra, 1927 yılında ortaya çıkan bu özel gün, onun anısına saygı duymaktan biraz daha fazlası aslında.

Okulda, iş yerinde, evde, metrobüste insanlarla üst üste yaptığınız darlayan bir yolculukta, KYK bursunuzun tükendiği o kutsal günde, alttan aldığınız dersin bütünleme sınavında ya da okulu bir sene daha uzattığınızı ailenize açıklamak üzere olduğunuz zamanın o üçte birinde… Aslında hepimizin biraz sihre ihtiyaç duyduğu o muazzam anları, düşünce gücüyle ele geçirme oyunu oynamak için ne duruyorsun?

 

1 KASIM DÜNYA VEGAN GÜNÜ

İçine doğduğumuz kültürün et ve et ürünleriyle ilişiği bağlamında belki de toplum olarak en çok önyargıyla yaklaştığımız konulardan biri de, hayvan ürünlerinin her alanda tüketimine karşı olan vegan topluluğu desek çok da yanlış bir tespit olmaz sanırım bu. Gelin, bu duvarı bugün kıralım. 1944 yılında kurulan İngiltere merkezli Vegan Society topluluğunun 1994 yılında 50. yıldönümünde ilan ettiği “Dünya Vegan Günü”nde, hayvanların sömürülmesine kararlılıkla karşı çıkan bu topluluğu tanımak ve onlarla empati yapmak için güzel bir fırsat geçiyor elimize. Çevrenizdeki vegan ürünler sunan mekanlarda yemek yiyebilir, özellikle böyle bir günde bol bol vegan felsefesi üzerine kafa yorabilirsiniz.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle