GeriKampüs Genç mucitler buluşlarını yarıştırdı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Genç mucitler buluşlarını yarıştırdı

Genç mucitler buluşlarını yarıştırdı

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Türkiye’nin dört bir yanından gelen genç mucitlerin kıyasıya mücadelesine sahne oldu.

İstanbul Bilgi Üniversitesi, 2 Aralık Cumartesi günü NASA Jet Propulsion Laboratory’nin Kaliforniya’da hayata geçirdiği 'Invention Challenge' yarışmasının Türkiye ayağı olan Buluş Şenliği’ne ev sahipliği yaptı. santralistanbul Kampüsü’nde 14.’sü gerçekleştirilen şenlikte, 31 ortaokul ve lise ile 4 hobici yarıştı.


ABD dışında sadece Türkiye’de düzenlenen ve gençlerin bilim, teknoloji alanlarında girişimcilik potansiyellerinin ortaya çıkarılması amaçlanan etkinlik bu yıl ‘Top Çatıda’ temasıyla gerçekleşti. Bilimin eğlenceli yönünün keşfedildiği 14.Buluş Şenliği’nde, Türkiye’nin dört bir yanından gelen genç mucitler, icat ettikleri düzenekle, onlara verilen on adet delikli plastik topu yalnızca bir dakikada, altı metre uzaklıktaki bir kovanın içine sokmaya çalıştı.
En başarılı icadın sahibi “Lightning Thrower” projesi ile Giresun Özel Yavuz Anadolu ve Fen Lisesi’nden katılan “Thunder Team” oldu. En başarılı ikinci proje ise İstek Belde Okulları’ndan katılan “Hell Gunners” takımının “Artilary Piece” isimli icadı oldu. Yarışmanın 3’üncülük ödülü “Legolas” isimli projesiyle Özel Çevre Koleji’nden “The Gandalf Bros” takımına gitti.


Okullar ve Hobiciler olmak üzere iki kategoride gerçekleştirilen yarışmanın Hobiciler kategorisindeyse, tüm hobiciler arasında hedefe top sokabilen tek yarışmacı olarak Onur Özkul projesiyle birinci oldu.
İlk üç dereceyi kazanan katılımcılara kupa; hakem heyetinin verdiği puanlarla “en küçük”, “en hafif”, “en sıradışı”, “en artistik”, “en yaratıcı” ve “en artistik” seçilen tasarımlara ise birer plaket verildi. Tüm katılımcılara ve ekip üyelerine katılım sertifikası hediye edildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle