Eray Özkan: “Önce işinizi sevin!”

Hürriyet Haber
18.04.2017 - 11:20 | Son Güncelleme:

Eczacıbaşı yazılım geliştirme uzmanı Eray Özkan’la öğrencilik yılları, kariyer yolculuğu ve kurumsal bir firmada işe başlamanın yolları, pozisyonunda tırmanmanın tüyoları hakkında konuştuk

En başından başlayalım. Öğrencilik hayatınız nasıldı? Ve mezun olduktan sonra nasıl bir yolda ilerlediniz?

2012 yılında Bahçeşehir Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum. Yani çok uzak değilim öğrenciliğe. Mezun olduktan sonra bir süre bankacılık, finans sektörlerinde yazılım geliştirme uzmanı olarak çalıştım. Yaklaşık üç yıl öncede Eczacıbaşı topluluğunda sağlık grubunda bilgi teknolojileri uzmanı olarak işe başladım.

 

Mezun olduktan sonra çeşitli sektörlerde iş deneyiminiz olmuş. Peki, Eczacıbaşı’nda çalışmanız nasıl gelişti?

Sağlık sektöründe çalışmak, sağlık teknolojileriyle ilgilenmek istediğim için Eczacıbaşı’nı tercih ettim. Zaten üniversitede okurken de Eczacıbaşı’nın öğrencilere yönelik “kariyer test sürüşü” olarak adlandırılan uzun dönem stajlarını da takip ediyordum. Fakat Eczacıbaşı bünyesinde staj yapmamıştım.  Daha sonrasında bankacılık sektöründe çalışırken yeni iş ilanlarına ve yeni fırsatlara bakınmaya başladığımda Eczacıbaşı’nın sağlık grubuna bir yazılım geliştirme uzmanı aradığını görüp başvuru yaptım. Başvuru yaptıktan sonra görüşmeye çağrıldım ve çeşitli mülakatlara girdim. Bu mülakatlardan bazıları yazılı, simülasyon, müdürlerin, üst direktörlerin ve genel müdür yardımcılarının olduğu uzun bir süreç halinde gelişti. Bu mülakatlar sonrasında ise olumlu bir sonuç aldım ve Eczacıbaşı bünyesinde çalışmaya başladım.

 

Eczacıbaşı bünyesinde üç yıldır çalışıyorsunuz. Sizin gibi bu sektörde ilerlemek isteyenlere ne gibi tavsiyeler verebilirsiniz?

İnsanların öncelikle ne istediklerini bilmesi ve sevdikleri işi yapmaları gerekiyor. Hem sektör olarak hem de yaptıkları günlük iş olarak neyi seviyorlarsa onu yapmalılar. Çünkü iş sadece belirli bir saat aralığında yaptığınız bir şey değil, sizin hayatınız. İşiniz hayatınızdaki her alana, özel yaşantınıza da yansıyan bir şey. Bu yüzden ne yapıyorlarsa severek yapmaları gerekiyor. Zaten ancak severek yaptığınız bir işte ilerleyebilir, derinleşebilirsiniz.

 

Eczacıbaşı bünyesinde öğrencilere yönelik çalışma imkanları neler?

Daha önce bahsettiğim kariyer test sürüşü uzun dönem staj başvurularımız bulunuyor. Bizim olduğumuz sağlık teknolojileri adı altında bir kurumsal uygulamalar bölümü, dijital sağlık, sistem network gibi diğer donanımsal alanlar bu sektörde deneyim kazanmak için seçebileceğiniz alanlar. Örneğin, şu an kurumsal uygulamalar adı altında uzun dönem iki stajyer pozisyonu var. Zaten genellikle uzun dönem stajyer olarak çalışan kişiler karşılıklı memnuniyet halinde mezun olduktan sonra kadrolu olarak işine devam ediyorlar.

 

Biraz önce bahsettiğiniz uzun dönem staj için başvuran kişilerde nelere dikkat ediyorsunuz?

Direktörümüz bu konuda oldukça seçici. Öncelikle seçilen kişinin yapacağı işte iş tanımının gereksinimlerini karşılaması, yeni mezun olmuş olsa bile üniversitesinden temel kavramları bilerek çıkmış olması gerekiyor. Bunların dışında yaptığı işi sevmeli ve ekip çalışmalarına uygun olmalı. Zaten bir insan ancak yaptığı işi seviyorsa kendisine ve çalıştığı kuruma bir şeyler katabilir. Kendisi bir şey öğrendiği sürece o kurumda çalışacaktır, öğrenecek bir şeyi kalmadığında yeni işler arayacaktır.

Etiketler: eray özkan


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı