GeriKampüs Bir şezlong, bir şemsiye, bir aşk
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bir şezlong, bir şemsiye, bir aşk

Bir şezlong, bir şemsiye, bir aşk

Deniz, kum, güneş… Hmm mis gibi karpuz kokusunu siz de alıyor musunuz? Tamam çok sıcak olacak ama bir kere üşüme derdimiz bitiyor. Kilolarca kıyafetin içinde eve geldiğimizde lahana gibi soyunmak yok. Sadece siz ve bir de plaj havlusu var. Peki ya aşk? Aşkın mevsimi olmaz ama yaz aşkının tadına da doyum olmaz hani.

İster mevsimsel faktörlere bağlı olsun isterse hormonlara, aşkın yaz aylarında daha yoğun yaşandığı bir gerçek. Bir nevi hızlandırılmış aşk da diyebiliriz. Aşkta meşkte bağlanma sorunu yaşayanlar için birebir reçete olan yaz aşkları, her gördüğüne gönlünü kaptıranların baş düşmanıdır. Anlıyorum içiniz kıpır kıpır, şarkıların ritmi bile yükseldi. Popüler şarkıcılar en iyi single’larını bu yaza sakladı ama siz yine de temkini elden bırakmayın. Kendinizi kaptırma olasılığınızın yüksek olduğu yaz aşklarının başınıza açabileceği olası ihtimalleri düşünün, koca tatilden iki gözü iki çeşme dönmeyin.

 

SEZONLUK DEVRE MÜLK

Sizin “Şu kısacık tatilimde galiba aradığım aşkı buldum” dediğiniz şey, otobüse binip de eve döndüğünüz an “Aradığınız numara kullanılmamaktadır” ses kaydına düşebilir. Siz en iyisi mi bu aşka çok bel bağlamadan tadında bırakın. Yazın çok tuttu diye kış sezonunda da devam eden diziler gibi düşünmeyin. İhtimaller diyorum. Siz yine de ayık olun.

 

KIŞLIK ERZAK HAZIRLAMAYIN

Tatil sonrasına ya da ileriye dönük planlar yapmaktan kendinizi sakının. Boşa hayaller canınızı yakar. Tutamayacağınız sözler başınızı ağrıtır. Hikayenize ortak edemeyeceklerinizi hikayeleştirmeyiniz. Unutmayın, burada herkesin vakti kısıtlı. Olur ya, ümidiyle kendinizi boğmak yerine, tadını çıkarın. Yeni bir insan işte karşınızdaki. Farklı bir hayatı dinleyin. Kariyer kaygılarınızı, dünyanın nüfusunu, soyu tükenen hayvanları falan konuşun. Zilyon tane konu var işte. Açın, konuşun.

 

DÜRÜSTLÜĞÜNÜZE DOYUM OLMASIN

Tamam yaz aşkı, ömrü kısa, bir zaman sonra unutulup gidecek diye siz de fazla atıp tutmayın. Kendinizi abartmayın. Her yaz aşkının ayrılıkla sonuçlanmayacağı gerçeğinin yanına, kışın şehrin sokaklarından birinde yaz aşkınızla karşılaşabileceğinizin ihtimalini de koyun. Hem tatildesiniz yahu. Söylediğiniz yalanları hatırlamaya çalışmakla meşgul etmeyin bünyeyi. Oldu ki mevzu uzadı, sizin sezonluk gördüğünüz aşk muazzam bir ilişkiye dönüştü. Onu da kaybedersiniz mazaallah, yapmayın.

 

SPEAKING ENGLISH? I LIVE IN ENGLISGH

Özellikle yurt içinde tatil yapacaksanız, size İngilizce konuşarak yaklaşıp, sonra “Aa ben sizi turist sanmıştım” diyenlerden kaçın. Bu yaklaşımlar sizin “Amaan zaten yaz aşkı kısa olur” diye ömür biçtiğiniz aşkınızın, ileri derecede flört edebilme halidir. Onun da ömrü kelebek kadar olur zaten. Burada paşa gönül sizin elbette. Keyfiniz kaçmasın diye araya sıkıştırdım.

 

BURADA KALMASIN

Beraber gezmeler, sahilde sabahlamalar... Aşırısı mutlusunuz ve ayaklarınız yerden öyle bir yükseldi ki kuma bile ayak basmıyorsunuz. Bunun bir yaz aşkı olduğunu biliyorsunuz ama devam etmesi için de yanıp tutuşuyor musunuz? O halde öncelikle bunu devamlı dile getiren ısrarlı halinizden vazgeçin. Karşınızdakinin ne istediğinden emin olun. Eğlenceli halinizden, hoş sohbetinizden ödün vermeyin. Sizi araması için nedenler bırakın. Kısacık tatilini bile gereksiz kıskançlıklarla, suratsız oturmalarla zehir eden birini kimse arayıp sormak istemeyecektir. Adı üstünde bunun yaz aşkı. Acaba beni seviyor mu? Evlensek çocuklarımız güzel olur mu gibi dertleri bir kenara bırakın. Eğlenin.

 

AŞK OLSUN

Acısıyla tatlısıyla bir dönemi daha geride bıraktık. Kah güldük kah ağladık derken lokasyonumuzu çok şükür yaza bağladık. Yaz umuttur. Yaz insanı biraz daha güzel yapar. Kışın ayazında sertleşen yüzümüz gevşer, gülmeye münasip sebeplerimiz olur. Yüklerimiz hafifler. Bir terlik, bir şort ve belki bir de aşk. Kardan kıştan kafamızı çıkaramadığımız sokaklardan müzik sesleri yükselir. Hava muhalefeti sebebiyle ertelediğimiz tüm buluşmalarımıza gider, açık havanın ruhumuza doluşunu izleriz. Fakat tek başınalık zor zanaattır. Aşk ise başlı başına bir incelik.

Siz yine de ertelemeyin hiçbir şeyi. Dünyanın en güzel halidir, aşk hali. Günü yaşayın. Kaygılarınızı bir süreliğine unutun. Serde gençlik var lafının hakkını verin.

Şu ahir ömrünüze bir aşkı sığdıramayacak değilsiniz ya. Yer açın. İster kısa ister uzun olsun, baş köşe olsun ama aşk olsun.

 

Görüşmek dileğiyle, iyi aşklar.

Yazan: Tuğba Badal


Yorumları Göster
Yorumları Gizle