GeriKampüs Asla bilmediğiniz o dünyaya giriş!
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Asla bilmediğiniz o dünyaya giriş!

Asla bilmediğiniz o dünyaya giriş!

“Bir garip huzur, bir tuhaf boşluk!” mezuniyet hali. Düşünsenize hayatınız boyunca tek yaptığınız şey öğrencilik. Sonra o gün bütün bu meziyetiniz alınıyor elinizden, yeni bir hayata başlıyorsunuz. Uzun yaz tatilleri artık yok, istediğiniz saatte uyuma, uyanma lüksü yok, harçlık yok! Ne keder! Boşuna dememişler “büyümeye özenme çocuk, bir büyürsen bir daha küçülemezsin” diye, şairini bilmediğim ama hep çok sevdiğim o şiirde. Neyse konumuz edebiyat değil, mezun olduk şimdi ne olacak?

O UFAK PANİK HALİ BİR SÜRE ORADA KALACAK

Bir yandan rahatlıyor insan. E ciddi mesele, uğruna bir ömür harcadığınız uğraş, öğrencilik, neticeleniyor. Ne olduğunu bile anlamadan hatta! Sınav koşturmacaları, dersi verdim veremedim telaşları, not kaygıları hepsi bitiyor. Bir sabah uyanıyorsunuz ve bildiğiniz hayat artık geride kalıyor. Başlangıçta çok huzurlu, çok mutlu! Tabii kafası sonradan geliyor. O aradaki tek nefeslik boşluğu iyi değerlendirin. Çünkü pek fırsatınız olmadan iş bulma kaygıları, kötü geçen iş mülakatları, ne yapacağınızı asla bilmediğiniz yeni bir dünyada bocalamaya başlayacaksınız.

 

ÖĞRENDİKÇE AZALACAK

Ancak bu bocalama tecrübe arttıkça geçecek, söz! Eliniz boş döndüğünüz görüşmelerden sonra kalbiniz kırılacak ve başarısız hissedeceksiniz ama ustalaşacaksınız. Aksi mümkün değil. Geçirgenliğiniz azalıp, törpülendikçe öğreniyorsunuz ve azalıyor endişeler. Bunlara gelmeden zaten bir tatili hak ettiniz, önce ona odaklanın. Az önce de söyledim ya minicik, sevimli bir nefes aranız var, doyasıya tadını çıkarmaya odaklanın. Yarını zaten yarın fazla fazla düşünmek zorunda kalacaksınız.

 

PEKİ HER ŞEY BAŞLAMADAN NE YAPMALI?

Stajıdır, iş görüşmesi taktikleridir onlara sonra da bakarız. İnternette bir sürü bilgi var zaten. Biz sizden, duygularınızdan yanayız. Bu hafta odak noktamız dönüşüme uyum sağlamak üzerine. Hayalleriniz kırılabilir, hazır mısınız? Olmasanız da mühim değil, hazırlayacak hayat. Endişelenmeyin. Odak noktamız tam olarak bu işte. Kendinize bir hediye verin ve mezun olur olmaz çok istediğiniz bir şeyi yapın. Geleceğinize mutlu başlayın. Sonrası yokuş aşağı akıp geçiyor… Her şey geçiyor. Aklınızdan hiç çıkarmayın. Dahası hayal kırıklığına uğradığınız her nokta, aslında güzel şeyler öğretiyor. Eyvallah deyip geçin, takılıp kalmayın. İnsanlara çok güvenmemeniz gerektiğini, hep tek başına olduğunuzu, işin içine çıkar mevzuları girdiğinde en yakınınızın bile yüz üstü bırakabileceği bir dünyaya adım atmadan önce bir esneyin, gevşeyin. Sonra bırakın su akıp yolunu buluyor. El mecbur güzelce büyüyorsunuz. Gözünüz hiç korkmasın. Kendi başının çaresine bakmak aslında dünyanın en özgür ve güzel hissi. Bol şans!

Yazan: Buğu Begüm Orhan


Yorumları Göster
Yorumları Gizle