« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kampı terkettiler

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Florya'da dün hareketli saatler yaşandı. Primlerini ve transfer taksitlerini alamadıklarını söyleyen futbolcular önce idmana 4 saat gecikmeli geldiler.

Antreman sonrasında yöneticilerin, ‘Size 1 milyon dolar verelim’ önerisini reddeden futbolcular, kamptan ayrılıp, evlerine gittiler.

G.SARAY'da uzun süredir hasır altı edilen mali problemler sonunda krize neden oldu. Süper Kupa primlerinin ancak yarısını alabilen, Şampiyonlar Ligi ve Türkiye Ligi primleri ile transfer taksitlerini hiç alamayan sarı kırmızılı futbolcular, dün isyan bayrağını çektiler. Kendi aralarında toplanıp karar alan futbolcular, önce antrenmana geç gittiler, ardından da kampı terkettiler.

Paraları ödenmediği için uzun süredir huzursuz olan futbolcular, önceki gün teknik direktör Lucescu ile görüşerek, ‘‘Paramızı alamıyoruz. Bu soruna bir çözüm bulun’’ dediler. Rumen antrenörün cevabı bir hayli ilginç oldu:

‘‘Ben de para alamıyorum. Ancak sizin problemlerinizi yönetime ileteceğim.’’

Lucescu daha sonra futbolculara, ‘‘Yarın saat 13.00'te Florya'da toplanın’’ talimatını verdi. Rumen hocanın sözlerinden tatmin olmayan sarı kırmızılılar daha sonra kendi aralarında toplanıp, durum değerlendirmesi yaptılar. Toplantı sırasında bazı oyuncular, ‘‘Kampa girmeyelim’’ önerisinde bulundu. Uzun süren konuşmalar sonucunda eylem yapma konusunda görüş birliğine varan futbolcular, bunun ilk adımı olarak da antrenmana geç gitmeyi kararlaştırdılar.

Dün saat 13.00'te Florya'ya giden Lucescu tam 4 saat futbolcuları bekledi. Saat 17.00'de, oyuncuların tesislere gelmesinin ardından antrenman yapılabildi. Antrenman sonrasında futbolcuların huzursuzluğu bitmek bilmiyordu. Jardel, Capone, Marcio, Fatih ve Hasan Şaş, kampa katılmayı reddederek, evlerine gittiler. Bu arada gelişmelerden haberdar olan yöneticilerden Mehmet Cansun, Ali Dürüst ve Burak Elmas, Florya'ya gelerek olağanüstü bir toplantı yaptı. Yöneticilerin toplantıya girdiğini öğrenen Marcio, Fatih ve Hasan Şaş, Florya'ya geri döndü. Jardel ve Capone ise evlerinde oturmayı tercih ettiler.

Üç yöneticinin yaptığı toplantının ardından Ali Dürüst, Jardel ve Capone dışındaki futbolcularla yemekte biraraya geldi. Dürüst'ün, ‘‘Size şu anda en fazla 1 milyon dolar ödeyebiliriz’’ dediği ancak futbolcuların bu parayı az bulduğu ve ‘‘Şimdi evlerimize gidiyoruz. Yarın (bugün) yapacağımız idmandan sonra da kampa girmeyeceğiz’’ dedikleri öğrenildi. Bu yemeğin ardından futbolcular kampı topluca terketti.

G.Saray Asbaşkanı Ali Dürüst gelişmelerle ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

‘‘Futbolculara mali sorunların nedenlerini anlattık. Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik kriz, kulübümüzü de etkiledi. Şirketleşmeden büyük gelir bekliyorduk. Ancak bizim dışımızda gelişen olaylar, planlarımızı aksattı. Futbolculara borcumuz var, bu doğru. Ama bu rakam, şimdiye kadar ödediklerimizin yanında çok düşük kalır. Futbolculara, 'paranızı en kısa sürede ödemek için elimizden geleni yapıyoruz' dedim. Ancak onlar, 'şu anda kafamız ister istemez parayla meşgul oluyor. Biz en iyisi evimize gidip, maça kendi kendimize hazırlanalım' dediler ve saat 23.00'te kamptan ayrıldılar.’’


Bunları da Beğenebilirsiniz