Ege Haberleri

  Kampanya açıldı: Af veto edilsin

  Hürriyet Haber
  10.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İZMİR'de çocuklarını trafik canavarına kurban veren acılı aileler, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Şartlı Salıverme Yasası'nı veto etmesi için imza kampanyası başlattı, ‘‘Rahşan Hanım huzurlu musun? Senin çocuğun yok bizi anlayamazsın’’ diye haykırdı.

  2 YILDIR trafik suçlarına verilen cezaların artırılması için çabaladıklarını belirten aileler, bu yasayla hem çocuklarının, hem kendilerinin ikinci kez öldürüldüğünü söyledi, ‘‘Devlet önce kendine karşı işlenen suçları affetsin’’ dedi.

  Polisten destek

  AFFA, ‘‘Biz yakalıyoruz, serbest bırakılıyorlar’’ diye tepki gösteren polis, çocuklarını trafik canavarına kurban verenlerin başlattığı imza kampanyasını destekledi. Toplumsal olaylarla ilgili birim olan Güvenlik Şubesi'nin Müdürü Celil Taşkın, kendi ekipleri ve Emniyet Haber Merkezi'yle yaptığı telsiz konuşmalarında, imza kampanyası düzenleyenlere zorluk çıkarılmamasını istedi, ‘‘Ne kadar apocu, katil, terörist yakını varsa alanlara çıkıyor. Onlara yardımcı olunuyor. Yakınları trafik kazasında ölenlere, teröre kurban gidenlere, affa karşı olanlara da zorluk çıkarmayalım, yardımcı olalım. Zaten bu kişiler gerekli izni valilikten almışlar. Ne kolaylık varsa sağlayın’’ dedi. Bu anonsunun ardından, diğer polisler telsizden, ‘‘Bravo müdürüm... Arkanızdayız müdürüm... Ağzınıza sağlık müdürüm...’’ diyerek destek verdi.

  Affa tepki kampanyası

  TRAFİK Gerçeğimiz Grubu'nu kuran acılı aileler, TBMM'nin Şartlı Salıverme Yasası'nı onaylaması üzerine harekete geçti. Aileler, Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi'ne stand açıp affa karşı imza kampanyası başlattı. Kurban verdikleri çocuklarının fotoğraflarınının yanına, ‘‘Rahşan Hanım huzurlu musun’’, ‘‘Meclistekiler affeder, ama meclistekileri kim affeder’’, ‘‘Adalet mülkün temeliydi, şimdi temel bombalandı’’ yazılı dövizler asan grup, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'i yasayı veto etmeye çağırdı. Bu konuda Cumhurbaşkanı'na sonuna kadar güvendiklerini, 7 gün toplayacakları imzalarla da bunu gösterip, kendisine vekalet verecekelerini belirten aileler ‘‘Bu af çıkmamalı’’ dedi. Kader kurbanı olarak adlandırılan tutuklu ve hükümlülerin bayramda yakınlarıyla mutlu olmalarının hedeflendiğini hatırlatan Mümin Karaca, ‘‘Biz bayramı mezarlıklarda çocuklarımızın mezarları başında geçireceğiz’’ dedi. Referandum isteyen aileler, TBMM'yi yargının yetkisini kullanmakla suçladı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı