Dünya Haberleri

  Kamerun'la Gine arasında 'Ebola' krizi

  AA
  21.08.2014 - 10:23 | Son Güncelleme:

  Kamerun'da Gineli milletvekillerin Ebola virüsü için alınan önlemler çerçevesinde bir konferansa katılımına izin verilmemesinin yankıları sürüyor. Gine Dışişleri Bakanı François Loucenay Fall, bu olayın, iki ülke arasındaki ilişkileri zedeleyebileceğini açıkladı.

  Fall, halen Kamerun'da bulunan milletvekillerinin konferansa alınmamasını kınayarak, "Bu olay, iki ülke arasındaki ilişkilerin zedelenmesine neden olabilir" dedi. Fall, milletvekillerinin konferansa alınmama nedenlerinin ayrıntılarının araştırıldığını belirtti.

  Dışişleri Bakanı Fall, ülke dışına çıkarken Ginelilere test yapıldığını ve virüs taşımadıklarının belirlendiğini, bu durumdan diğer ülkelerin de haberdar edildiğini vurguladı.

  Fall, Kamerun'a gitmek için milletvekillerinin başka ülkelerden geçmek zorunda olduğunu, bu ülkelerin de test yapması gerektiğini söyledi.

  Gineli üç milletvekili ve bir gazeteci geçen hafta Ebola salgını önlemleri çerçevesinde Kamerun'da bir konferansa alınmamıştı.

  Gine muhalefet partisi Cumhuriyetçi Güçler Birliği'nden Hadja Aisasta Daffe ile iktidardaki Yenilikçi Ulusal Parti'den Alpha Souleymane Bah ve Geraldine Lamah, ABD'nin Gine Büyükelçiliği'nin desteğiyle doğal maddeleri işleme endüstrisi konulu 18-30 Ağustos'ta düzenlenen konferansa katılacaktı.

  Etiketler: Gineli vekiller
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı