Gündem Haberleri

  Kameralar önünde şehit haberi veren Kaymakam’ın 'gizli çekim’ iddiasını Valilik yalanladı

  Ramazan ÇELİK/ HATAY, (DHA)
  18.09.2015 - 00:20 | Son Güncelleme:

  Hurriyet.com.tr'nin duyurduğu ve büyük ses getiren, "şehit ailesine acı haberin verilmesi sırasında yaşanan skandal görüntülerle" ilgili olayda yeni bir gelişme yaşandı. Olayın ardından önce kaymakamlık ardından valilik görüntülerin gizli çekildiği yönünde açıklama yapmıştı. Ancak kaymakamlığın, Hatay Valiliği'ni yanlış bilgilendirdiği ortaya çıktı. Hatay Valiliği, şehit ailesine kameralar önünde şehit haberini veren Hassa Kaymakamı Mustafa Pala’nın ’Gazeteciler gizli çekim yapmış’ açıklamasının yeterli inceleme olmadan yaptığını, hakkında soruşturma açıldığını duyurdu.

  Hassa Kaymakamı Mustafa Pala’nın şehit polis Mehmet Tuhal’ın ilçeye bağlı Yukarıbucak Mahallesi’nde oturan babası Mehmet ile annesi Feride Tuhal’a acı haberi kameralar önünde ve uygun olmayan bir şekilde vermesi kamuoyundan büyük tepki çekti. Başbakan Ahmet Davutoğlu da soruşturma açılması talimatı vermişti.

  Kameralar önünde şehit haberi veren Kaymakam’ın gizli çekim’ iddiasını Valilik yalanladı

  Hatay Valiliği’nin ilk incelemesi tamamlandı ve Kaymakam’ın beyanına dayanılarak dün Valilik’ten ve Kaymakamlık’tan yapılan açıklamada gazetecilerin hedef alınması ile ilgili bilginin, yeterli inceleme yapılmadan verilmiş olmasından kaynaklandığı belirtildi.  Valiliğin internet sitesinden yapılan açıklamada Kaymakam Pala hakkında inceleme başlatıldığı belirtilerek şöyle denildi:

  "ÜST MAKAMLARA YANLIŞ BİLGİ VERMİŞ"

  "Hakkari’de şehit olan polis memuru merhum Mehmet Tuhal’ın şehadet olayının ailesine haber verilmesi sırasında yaşanan tartışmalarla ilgili olarak aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Hassa Kaymakamı Mustafa Pala hakkında; Şehit Mehmet Tuhal’ın şehadetinin ailesine haber verilmesi sırasında, basın mensuplarının da bulunduğu kalabalık bir ortamda şehit yakınlarına bilgi verilerek özensiz davranıldığı, şehit yakınlarına haber verilmesi sırasında çekilen fotoğrafların Kaymakamlık internet sayfasında yayınlanarak gereksiz tartışmalara sebep olunduğu, yaşanan hadiseler hakkında gerekli incelemeyi yapmadan ’Gizli çekim yapıldığı’ şeklinde üst makamlara eksik bilgi verildiği, yukarıda belirtilen hususları incelemek ve gerekiyorsa disiplin yönünden soruşturmak üzere bir vali yardımcısı görevlendirildiği, yapılacak inceleme ve soruşturma neticesinde tespit edilecek hususların kamuoyu ile ayrıca paylaşılacağı hususları kamuoyuna saygı ile duyurulur."

  Kameralar önünde şehit haberi veren Kaymakam’ın gizli çekim’ iddiasını Valilik yalanladı

  Kaymakam Pala, şehit haberini aileye vermesi sırasında birçok flaş patlmasına rağmen çekimin ’Gizli yapıldığını’ söyleyerek ilçedeki bir gazeteciyi hedef göstermiş, ancak 3 ayrı ajans ile Kaymakamlık basın görevlisinin aynı yerde çekim yaptığı görüntülerin incelenmesi ile ortaya çıkmıştı.

  KAYMAKAMLIK 'GİZLİ ÇEKİLDİ' DEMİŞTİ

  Şehit haberini internet sitesinde foto galeri olarak yayınlayan, ancak sonrasında görüntülerin gizli çekildiğini öne süren Hassa Kaymakamlığı konuyla ilgili açıklamasında şu ifadeleri kullanmıştı:
  "Ziyaret mümkün olduğunca gizli tutmaya çalışılmış, Hiçbir basın mensubunu ziyarete çağrılmamıştır. Eve intikal edildiğinde basın mensuplarının da orada olduğunun görülmesi üzerine dışarı çıkarılmaları talimatı tarafımdan verilmiştir.
  Buna rağmen bir basın mensubunun, kalabalığın arkasından çekim yaptığı sonradan anlaşılmıştır. Tespit edilen basın mensubu ile yapılan görüşmede kendisi de kalabalık arasından gizlice kayıt yaptığını beyan ederek kabul etmiştir."

  VALİLİK NE DEMİŞTİ

  Hatay Valiliği Hassa Kaymakamlığı'nın ardından şu açıklamayı yapmıştı:
  Ziyaret esnasında, şehidin akraba ve komşularının arasına karışarak içeriye giren, ismi ve bağlı olduğu haber ajansı valiliğimizce bilinen basın mensubu tarafından söz konusu görüntülerin, basın ahlakına aykırı şekilde gizli olarak çekildiği ve servis edildiği tespit edilmiştir. Ahlaki ve insani değerlere aykırı şekilde çekilen görüntüler dolayısıyla, sorumluları esefle kınıyor, bu hususu kamuoyunun takdirlerine saygı ile sunuyoruz.

  VALİ YARDIMCILIĞI DA YAPMIŞ

  Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu, 35 yaşındaki Hassa Kaymakamı Mustafa Pala, 3 çocuk babası. Hassa Kaymakamı çeşitli ilçelerde kaymakamlık, bir ilde de vali yardımcılığı görevlerinde bulundu. Bir yıl süreyle dil eğitimi almak ve idari sistemini incelemek üzere Fransa’da bulundu. Halen Ankara Üniversitesi İdare Hukuku Bölümü’nde yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Belçika’da Yerel Yönetimler ve Adem-i Merkeziyetçilik Eğitimine, Almanya’da Mesleki Eğitim Kursuna, ABD’de Devlet ve Yerel Yönetimler Eğitimine katıldı. İleri düzeyde İngilizce ve Fransızca, orta düzeyde Hollandaca ve Almanca biliyor.

  Kameralar önünde şehit haberi veren Kaymakam’ın gizli çekim’ iddiasını Valilik yalanladı


  Etiketler:

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı