Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kamera yoktu, olmayan görüntüyü nasıl silelim

  Ayşegül USTA / İSTANBUL
  15 Ağustos 2012 - 00:00Son Güncelleme : 15 Ağustos 2012 - 00:17

  Danıştay saldırısı ve keşif görüntülerinin silinmesine ilişkin davada hâkim karşısına çıkan sanıklar ilk kez ifade verdi.

  OYAK Savunma ve Güvenlik Sistemleri (SGS) A.Ş.’nin eski Genel Müdürü Orhan Çoban İstanbul 15’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada verdiği ifadesinde şunları söyledi: “Danıştay 8 kameralı bir güvenlik sisteminin kurulmasına karar verdi. Kameralardan 7’si otoparkı, 1’i binanın ana kapıyı görüntüleyecek şekilde kuruldu. Saldırının gerçekleştiği katta kamera olmadığı için saldırı anı ve öncesindeki keşif görüntüsünün kasıtlı silindiği iddiası tamamen asılsızdır. Çünkü o katta kamera olmadığı için görüntü de yoktur. Keşfin yapıldığı 16 Mayıs 2006’da sistem çalışıyordu. Arıza durumunda bile kameralardan gelen görüntü bilgisayardan izlenebilir, kaydedilebilir. 9 ile 11 Mayıs arasında hard disk değiştiği için görüntü alınamamıştır. Kayıtların olduğu hard diski bizden kimse istemedi ki saklayalım. Ama biz adli merciler bunu bizden isteyene kadar muhafaza ettik. Yasada saklama zo-
  runluluğu olmadığı halde 3,5 yıl muhafaza ettik.” Mahkeme Başkanı Ali Alçık’ın “Sökülen harddisk adli makamlara niçin teslim edilmedi” sorusunu Çoban şöyle yanıtladı: “Bizden kimse istemedi. Polisler saldırı günü sorduğunda cihazların arızalı olduğunu söyledik. Arıza formunu istediler, malzemeyi istemediler. Danıştay yetkilileri de sözlü olarak ‘sizde kalsın’ dediler.” Başkan Alçık’ın “Zorunluluk olmadığı halde 3.5 yıl neden sakladınız?” sorusuna Çoban, “Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dava sonuçlanınca kullanacaktık ancak unuttuk” yanıtını verdi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı