Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kamer Genç: Cumhurbaşkanı Gül istifa etmeli

  ANKA
  22.10.2007 - 15:38 | Son Güncelleme: 22.10.2007 - 15:38

  Bağımsız Tunceli Milletvekili Kamer Genç, 21 Ekim referandumu öncesinde ortaya attığı iddiaya dayanarak, referandum sonuçlarının kesinleşmesinden sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün istifa etmesi ve yerine TBMM Başkanı Köksal Toptan’ın vekalet etmesi zorunluluğu bulunduğunu savundu.

  Genç, yaptığı açıklamada, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) referandumun kesin sonuçlarını açıklamasından sonra, TBMM Başkanlığına cumhurbaşkanı adaylığı için başvuracağını söyledi.

  Genç, adaylık başvurusu için 20 milletvekilinin imzasına gerek olduğunu belirterek, “19 milletvekilinin imzasını bulursam, TBMM Başkanlığına cumhurbaşkanı adaylığım için başvuracağım. Eğer TBMM Başkanlığı başvurumu işleme koymaz, ipe un sererse, on gün içinde dilekçemi YSK’ya götüreceğim” dedi.

  “11. CUMHURBAŞKANINI HALK SEÇECEK”

  Genç, geçen hafta Mecliste yapılan anayasa değişikliğiyle, 11. Cumhurbaşkanını halkın seçmesine ilişkin Geçici 18. ve 19. Maddelerin iptal edildiğini ancak bu maddelerin kapsayan “çerçeve 6. Maddenin” oylanmadığına bir kez daha dikkat çekti.

  Genç, bunun yanı sıra, geçen hafta yapılan anayasa değişikliği kanun teklifinin yayınlandığında yürürlüğe gireceğine ilişkin 7. Maddede bir değişiklik yapılmamasının da hata olduğunu belirtti.

  Genç, “Bu durumda anayasa değişikliği kanunu tümüyle oylanmıştır. 11. Cumhurbaşkanının seçilmesine ilişkin Geçici 18. ve Geçici 19. Maddeler hala yürürlüktedir. Bu durumda Cumhurbaşkanı Gül’ün istifa etmesi ve TBMM Başkanının yerine vekalet etmesi zorunludur” dedi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı