Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kalp şok cihazı bile var

  Hürriyet Haber
  24 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 24 Şubat 2000 - 00:01

  Hizbul-vahşetin işkence cephaneliği


  İstanbul'daki Hizbullah operasyonlarında ele geçirilen malzemeler, örgütün korkunç yüzünü ve geldiği noktayı bir kez daha gözler önüne serdi. Bombalar, silahlar, boğma ipleri, sorgu zincirleri yanı sıra örgütün kalp şok cihazı ve diyaliz ünitesine de sahip olduğu dikkat çekti.

  İSTANBUL Emniyet Müdürü Hasan Özdemir, Hizbullah terör örgütüne yönelik İstanbul'da yürütülen operasyonlarda ele geçirilen silah, bomba, bilgisayar, cep telefonları ve örgütsel dokümanları basına gösterdi.

  Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü Brifing Salonu'nda Pendik, Üsküdar, Beykoz ve Kartal'daki operasyonlarla ilgili bilgi veren Özdemir, ‘‘İstanbul polisi başta olmak üzere, operasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum’’ dedi.

  İSTANBUL’DA BAŞLADI

  Beykoz ve Pendik'teki evlerin örgütün merkezi olarak kullandıldığı anlaşıldı. Burada ele geçirilen doküman, bilgisayar kayıtları, disket ve kasetlerin değerlendirilmesi sonucu örgütün ülke genelinde yürüttüğü faaliyetler tespit edilerek, örgüt mensuplarının yakalanması için bilgiler kuryeler aracılığıyla gerekli yerlere ulaştırıldı.

  BİLGİSYARLAR DELİK DEŞİK

  Örgüt böylece deşifre edildi. Velioğlu'nun el yazısıyla yazdığı dokümanların imha edilmeye çalışıldığı, bilgisayarların delik deşik edildiği dikkat çekti.

  Ele geçirilen malzemeler

  1 adet kalp şok cihazı

  1 adet diyaliz ünitesi

  Üç adet Kalaşnikof marka otomatik tüfek ve şarjörleri

  Bir adet MP-5 marka otomatik tabanca ve şarjörü

  Beş adet 9 milimetre çaplı tabanca

  İki adet kalem tabanca

  800 adet dokuz milimetre çaplı fişek

  150 adet 7.62*39 milimetre çaplı fişek

  Bir adet MKE yapısı savunma tipi el bombası

  Bir adet 200 gramlık TNT kalıbı

  19 adet adi fünye

  Bir adet elektrikli fünye

  Üç adet üzerinde bomba düzeneği yapılmaya çalışılan cep telefonu

  Bol miktarda CD, disket ve yüksek kapasiteli server bilgisayarlar

  Bol miktarda propaganda içerikli ya da kaçırılan şahıslarla ilgili sorgulama kayıtlarını içeren video ve teyp kasetleri

  Bol miktarda örgütsel nitelikli el yazısı doküman

  Bol miktarda sehta belge düzenlemekte kullanılan kamu kurumlarına ait kaşe ve mühürler

  396 adet nüfus cüzdanı ile 132 adet sürücü belgesi

  Bol miktarda yırtılmış döviz

  Örgüt mensuplarına ait tapular

  Örgüte ait Mercedes E-200 otomobil

  Kaçırıldıkları tarihte Mehmet Sünbül, Şaban Uyar, Cihangir Gaffari Negiş, Ramazan Yaşar ve Mehmet Şehit Avcı tarafından kullanılan beş adet otomobil

  Mühürleri bu cihazla hazırladılar

  Ele geçen silahlar arasında iki adet kalem tabanca ile içine bomba düzeneği yerleştirilmiş bir adet cep telefonu bulundu. Cep telefonunun başka bir telefonla arandığı anda ateşlemeyi gerçekleştirip, kendisine bağlı bombayı patlatacağı ortaya çıktı.

  Öldürülen örgüt lideri Hüseyin Velioğlu'na ait birçok değişik fotoğraf ve isim kullanılarak hazırlanmış kimlik ele geçirildi. Binbir surat Velioğlu'nun ismine düzenlenmiş kimlik, pasaport ile Mahmut İnan, Şeyhmus İnan, Muhittin Sap ve Abdullah Kalender adına düzenlenmiş kimlikleri bulundu. Velioğlu'nun pasaportta kendisini tüccar olarak tanıttığı da ortaya çıktı. Bulunan kimlikler arasında İran İslam Cumhuriyeti tarafından verildiği sanılan kimlik dikkat çekti. Bu kimliğin, İran'da özel, diplomatik kişiliği olan insanlara verildiğinin altı çizildi. Sınırdan giriş çıkışta hiçbir sorun yaşanmadığı belirtildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı