İZMİR HABERLERİ

Kalp sağlığı için düzenli beslenme ve spor

DHA
09.05.2017 - 11:38Son Güncelleme :
DHA

ÖZEL Gözde İzmir Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Yard. Doç. Dr. İlker Gül, Kalp ve Damar hastalıklarının tüm ölümlerin yaklaşık yüzde 40’ını oluşturduğunu belirterek düzenli beslenme ve spor ile kontrolün önemine dikkat çekti.

Günümüz iş ve yaşam koşulları ve beslenme alışkanlıkları nedeniyle insanların daha hareketsiz ve stresli bir yaşam sürdürdüğüne dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. İlker Gül, kalp ve damar hastalıklarının da buna paralel olarak artış gösterdiğini söyledi. Dr. Gül, "Birkaç on yıl öncesine kadar insanlar yaşayabilmek için beden gücüne muhtaçtı. Bu kadar çok araba yoktu ve sürekli hareket halindeydiler. İnsan vücudu yaratılış gereği hareket etmeye uygundur. Hareket etmeyen bir insan kilo almakta, kasları ve kemikleri zayıflamakta, tüm vücudunda genel bir tembellik meydana gelmektedir. Bu yavaşlama nedeniyle enerji ihtiyacı azalmakta ve yağ depolanması artmaktadır. Yağ dokuları sadece ağırlık artışı sorununa yol açmaz. Yağ dokusu kimi zaman bir organ gibi çalışabilmektedir. Salgıladığı pekçok madde ile vücut fonfsiyonlarında değişikliklere yol açabilmektedir. Kalp ve damar hastalıkları da hareketsizlik ve yağ dokusu artışı ile direkt ilişkilidir. Bu nedenle hareketsizlik kalp ve damar hastalıkları için önemli bir risk faktörüdür" dedi.

BESLENME VE EGZERSİZE DİKKAT EDİN

Kalp ve damar hastalıklarının önüne geçebilmek için özellikle beslenme alışkanlığının değiştirilmesi ve haftada 5 gün 45'er dakika egzersiz yapılması gerektiği bilgisini veren Yrd. Doç. Dr. Gül, "Günümüzde beslenme alışkanlıkları ve hareketsizlik çok önemli problemler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunlara bağlı olarak kan basıncı ve diyabet oranları artmaktadır. Sigara içiciliği ve genetik özellikleri de dahil ettiğimizde kalp ve damar hastalıklarındaki artışının ana faktörleri ortaya çıkmaktadır. Düzenli doktor kontrolünden geçmemiz, yediklerimize dikkat etmemiz, her zamankinden daha fazla hareket etmemiz sağlıklı bir gelecek için önemlidir" diye konuştu.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Kalp sağlığı için düzenli beslenme ve spor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Mayıs 2017 tarihinde saat 11 38’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kalp sağlığı için düzenli beslenme ve spor haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

23 Mayıs 2018, Çarşamba
 • İmsak
  04:05
 • Guneş
  05:47
 • Öğle
  13:14
 • İkindi
  17:06
 • Akşam
  20:29
 • Yatsı
  22:04
Sayfa Başı