Kalp nakli bekleyen Muhammet bebek için tedbir davası

Mesut ZEYREK / GİESSEN
08 Eylül 2014 - 09:19Son Güncelleme : 08 Eylül 2014 - 09:23

Türkiye'den gelip 5 ay 8 gündür Giessen üniversitesinde kalp nakli bekleyen ancak yüzde 20 engelli olduğu gerekçesiyle kalp nakli yapılmayan Muhammet Eren bebek için el ele veren avukatlar hastane aleyhine tedbir davası açtı.

ALMANYA'nın Giessen Üniversitesi Çocuk Kliniği'nde kalp nakli bekleyen 23 aylık Muhammet Eren Dönmez'e destek vermek için bir grup avukat hastane aleyhine mahkemeye şikayette bulundu.

Tıp hukukunda uzman Dr. Aliver Tolmein, avukat Ramazan Akbaş ve avukat Nihal Ulusan birlikte aileyle görüşerek konu hakkında tedbir davası açılmasında karar verdi. Avukatlar olarak el ele verdiklerini ve yaklaşık iki haftadır sabah akşam çalışarak dava dilekçelerini hazırladıklarını belirten avukat Ramazan Akbaş, 9 Eylül Pazartesi itibarıyla dava dilekçesini mahkemeye sunuş olduklarını söyledi.

“Yaşam hakkı engelli insanlar için de geçerlidir”

Almanya'daki organ nakli yasasına göre, avukatlar olarak Muhammet bebeğin organ nakli listesine alınması gerektiği kanaatinde olduklarını belirten ramazan Akbaş, şunları söyledi: “Şimdiye kadar tersini söyleyen doktorların yasal durumu yanlış yorumladıklarına inanıyoruz. Ayrıca Muhammet'i nakil listesine almadıkları için Alman Anayasası'nın 2. ve 3. maddesine aykırı davrandıklarını düşünüyoruz. Aynı zamanda bu karar Birleşmiş Milletler'in engellilere verilmiş olan 25. maddedeki hakka da aykırı olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca geçtiğimiz günlerde Federal Almanya doktorlar barosunun yapmış olduğu yazılı açıklama ve açıklamadaki hastanenin tutumunu haklı bulduklarını belirtmeleri şeklindeki adımlarını yanlış buluyoruz. Bu aşamada kararı kurumlar değil mahkeme karar verir. Bizce bu davranışla kurum yetkilerini aştıklarını düşünüyoruz. Kurum bu açıklamayı yaparken Muhammet'in beynindeki pozitif gelişmeyi dikkate almadığı gibi Muhammet'in ömür boyu engelli kalması durumunda bile yasal olarak listeye alınması gerektiğini konu bile etmiyor. Bizim bildiğimiz ve inandığımız hukuk tersini söylüyor; Yaşam hakkı engelli insanlar için de geçerlidir ve tıp bilimiyle ilgilenen herkesin bu konuda eşit davranması gerekir.”dedi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı