Kalp krizinden sonra seks yapmaktan korkmayın!

Bİrce BORA
23 Eylül 2015 - 16:44Son Güncelleme : 23 Eylül 2015 - 16:44

Almanya’daki Ulm Üniversitesi’nden bilim insanları 30-70 yaş arası 536 kalp hastasını 10 yıl boyunca gözlemledi ve kalp krizi geçirdikten sonra seks yapmanın ekstra bir sağlık riski yaratmadığı sonucuna vardı.

İnceledikleri hastaların ne sıklıkla seks yaptığını kayda alan uzmanlar daha sonra bir kalp hastasının seks yapma sıklığı ile kalp sağlığı durumunun birbirine bağlantılı olup olmadığını inceledi.

Araştırmacılar, inceledikleri hastalardan yüzde 0.7’sinin ikinci bir kalp krizi geçirmeden bir saat kadar önce seks yaptıklarını, yüzde 1.5’inin krizden 3 ila 6 saat önce seks yaptıklarını yüzde 78’inin ise geçirdikleri ikinci krizden önceki 24 saat içinde hiç seks yapmadıklarını söylediğini belirtti.

Uzmanlar bu verilerin kalp hastalarının seks hayatı ile kriz geçirme riskleri arasında bir bağlantı bulunmadığını gösterdiğini açıkladı.

Journal of the American College of Cardiology isimli akademik dergide yayınlanan araştırmada eğer cinsel aktivite kalp krizi riskini artırıyorsa bile bu artışın iki kat merdiven çıkmak ya da hafif tempolu bir yürüyüş yapmanın neden olacağı artıştan farksız olacağı belirtildi.

Etiketler: kalp krizi , seks


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı