KAYSERİ HABERLERİ

Kalp kapağı kansız değiştirildi, 24 saatte taburcu oldu

DHA
18.04.2016 - 15:20Son Güncelleme :
DHA

KAYSERİ, (DHA)- KAYSERİ'de kalp kapak daralması olan 84 yaşındaki Ali Şen'in kalp kapağı Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Bölümü'nde kansız yöntemle değiştirildi. Hasta 24 saat sonra taburcu edildi.
Nevşehir’den 84 yaşındaki Ali Şen, nefes darlığı ve göğüs ağrısı şikâyetleriyle Erciyes Üniversitesi Kalp Hastanesi’ne geldi. Kardiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyeleri Doç.Dr. Nihat Kalay ve Prof.Dr. İbrahim Özdoğru tarafından durumu değerlendirilen hastaya, 'Ciddi kapak darlığı' teşhisi konuldu. Kalp kapağındaki darlık nedeniyle normalde ameliyata alınması gereken hastanın kalp kapağı, ameliyatsız yöntemle anjiyoda ERÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyeleri Doç.Dr. Nihat Kalay ve Prof.Dr. İbrahim Özdoğru tarafından, yaklaşık 1 saat süren bir işlemle değiştirildi ve hasta kısa sürede taburcu edildi. Doç.Dr. Nihat Kalay, şu bilgileri verdi:
"Aort kapak daralması en ölümcül kalp hastalıklarından birisidir. Hastamızda da ciddi kapak daralması ve buna bağlı nefes darlığı, göğüs ağrısı ve bayılma gibi şikâyetler vardı. Hastaya kapağın değiştirilmesi için ameliyat kararı verildi, fakat hastanın ameliyat riskinin çok yüksek olmasından ameliyat yapılamadı. Bu nedenle hastaya anjiyografik kapak değiştirilme işlemi yapmaya karar verdik. Yaklaşık bir saat süren işlemde hastaya hiç narkoz vermeden kasıktan özel yöntemle girerek, hastanın kalp kapağını değiştirdik. Hasta işlemden 24 saat sonra taburcu edildi."
Aort kapak darlığının önemi konusunda bilgi veren Prof Dr. İbrahim Özdoğru ise; bu rahatsızlığın özellikle ileri yaşlarda ortaya çıktığını,  tedavi edilmediği takdirde ölümcül olduğunu anlatırken şöyle konuştu:
"Hastalarda nefes darlığı, göğüs ağrısı, çarpıntı ve bayılma gibi şikâyetler oluşmaktadır. Hastalık muayene ve ekokardiyografi yöntemi ile tespit edilmektedir. Daha önceki yıllarda bu hastalığın tek tedavisi ameliyat ile kapağın değiştirilmesi şeklindeydi. Kardiyoloji alanındaki son gelişmelerle artık kapakta daralma anjiyografi yoluyla ameliyatsız olarak yapılmaktadır. Ülkemizde de bu işlem son yıllarda yapılmaya başlandı. Bizde Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji bölümünde kapak değişimi işlemini başarıyla gerçekleştirmekteyiz."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden Kalp kapağı kansız değiştirildi, 24 saatte taburcu oldu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Nisan 2016 tarihinde saat 15 20’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kalp kapağı kansız değiştirildi, 24 saatte taburcu oldu haberi güncellenecektir.

  KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:05
  • Guneş
   06:42
  • Öğle
   12:34
  • İkindi
   15:40
  • Akşam
   18:06
  • Yatsı
   19:31
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı