Kalp hastalıklarını iğne ile tedavi edecekler

Birce BORA / LONDRA
12 Ağustos 2014 - 13:00Son Güncelleme : 12 Ağustos 2014 - 13:02

İngiltere’deki Imperial College London’dan bilim insanları zarar görmüş kalp dokusunun ameliyata gerek kalmaksızın iyileşmesini sağlayan bir tedavi geliştirdiklerini ve bu tedaviyi insanlar üzerinde denemeye hazır olduklarını açıkladı.

Araştırmacılar basit bir enjeksiyon formundaki bu tedavinin bir gün milyonlarca kalp hastasının hayatını kurtaracağını ve kalp nakillerinin de tarihe karışmasını sağlayacağını umduklarını söyledi.

Tedavi kapsamında laboratuvar ortamında üretilen bir genin hastanın kalbine enjekte edildiğini belirten araştırmacılar, bu genin kalp dokusunun çalışmasında önemli rol oynayan SERCA2a adlı proteininin salgılanma hızını ve yoğunluğunu artırdığını ve bu sayede zarar görmüş kalbin yeniden normal bir şekilde işlemeye başladığını söyledi.

Hayvanlar üzerinde yapılan denemelerin büyük bir başarı ile sonuçlandığını belirten uzmanlar insanlar üzerinde yapılacak deneylerin önümüzdeki günlerde başlayacağını açıkladı.

Araştırmacılar tedaviyi denemek için ilk etapta 24 kalp hastasının seçildiğini ve bu hastalardan 16’sına tedavinin uygulanacağını, kalan 8 gönüllüye ise placebo verileceğini belirtti.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı