Ege Haberleri

EGE

  Kalp hastalıkları artık kader değil

  Nesrin COŞKUN, (DHA)
  05.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD’nin ünlü Cleveland Kliniği’nin Kalp Damar Hastalıkları Bölüm Başkan Yardımcısı Kardiyolog Prof. Murat Tuzcu, kalp damar hastalıklarının yüzde 90’ının insan yapımı olduğunu, önlenebileceğini belirtti.

  ABD’nin ünlü Cleveland Kliniği’nin Kalp Damar Hastalıkları Bölüm Başkan Yardımcısı Kardiyolog Prof. Murat Tuzcu, konferans için geldiği İzmir’de önemli mesajlar verdi.
  Cleveland Kliniği’nden Prof.  Dr.  Steven Nissen, Prof. Dr. Walid Saliba ve Prof. Dr. Conrad Simpfendorfer, Doğan Holding Sağlık Danışmanı Dr. Gündüz Tezmen ile İzmir’e gelen Prof. Dr. Murat Tuzcu, Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Oktay Ergene ve İzmir Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Aynur Toksun’la, Dr. Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde halka açık, “Kalbimizi Dinleyelim” adlı konferans verdi.  Hürriyet Gazetesi, Konak Belediyesi ve İl Sağlık Müdürlüğü’nün ile Konak Belediyesi’nin desteklediği konferansta Tuzcu, kalp damar hastalıklarının yüzde 90’ının insan yapımı olduğunu, bu nedenle de önlenebileceğini vurgulayarak, “Sigara içmememiz, yediklerimize dikkat etmemiz, spor yapıp stresten uzak durmamız önlemlerden bazıları. Hasta olduğumuzda doktorun verdiği ilaç tedavisini uygulamak önemli. Bu konferansla sağlığı iyileştirme ya da iyiliği koruma okyanusunda bir damla da bizim katkımız olsun istiyoruz” dedi.
  Türkiye’de yaygın
  Türkiye’de kalp damlar hastalıklarının yaygın olduğuna dikkat çeken Tuzcu, izlenimlerini şöyle sıraladı:
  “Kapalı mekanlarda sigara yasağı çok etkin. Sigarayı bırakmaya teşvik etmiş. Kalp hastalıklarında diğer önemli risk faktörü yanlış beslenme. Beslenmemizi daha iyi hale getirmemiz gerekiyor. Modernleşmeyle birlikte araba, asansör, yürüyen merdivenlerle gelen hareketsizliğin ve kalori yönünden zengin beslenmeyle kilo alma bütün dünyanın büyük belası. Bundan yüz sene önce açlıktan korkuyorduk, şimdi fazla kilodan korkuyoruz.”  Prof. Dr. Tuzcu, egzersizin de günlük yaşamımızın bir parçası olması gerektiğini sözlerine ekledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı