MERSİN HABERLERİ

Kalp Ameliyatları Koltuk Altından

IHA
03.07.2015 - 11:47Son Güncelleme :

MEDİCAL PARK TARSUS HASTANESİ KALP DAMAR CERRAHİSİ UZMANI OP. DR. KEREM YAY, KALP AMELİYATININ ARTIK KOLTUK ALTINDAN 5 VEYA 6 SANTİMLİK KESİ İLE YAPILDIĞINI VÜCUDUN BAŞKA BİR YERİNE HİÇBİR KESİ YAPMADAN UYGULANDIĞINI SÖYLEDİ.

IHA

Tıp dünyasındaki gelişmelerden, kalp-damar cerrahisi de nasibini alıyor. Artık kalp ameliyatları koltuk altından girilerek yapılan ‘kapalı-koltuk altı’ (minimal invaziv) yöntemle gerçekleştiriliyor. Hastaya konfor sağlayan bu yöntemin enfeksiyon riskini düşürmesi, kanama riskinin az olması ve iyileşme sürecinin hızlanması başta olmak üzere birçok avantajı bulunuyor. Yöntem, Medical Park Tarsus Hastanesi’nde başarıyla uygulanıyor.
Kardiyo Vasküler Cerrahi (KVC) altyapısının güçlendirildiği Medical Park Tarsus Hastanesi’nde Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Kerem Yay ve ekibinin gerçekleştirdiği kapalı-koltuk altı ameliyatlarla bugüne kadar Tarsuslu, Adanalı ve Mersinli çok sayıda hasta şifa buldu. Bu yöntemle hastanede, hastanın uygun olması halinde koroner bypass ameliyatları, kapak tamirleri (mitral, aort ve triküspüt kapak) ve değişimi, kalp deliği kapatılması (ASD kapama) ve kalp tümörleri operasyonları gerçekleştirilebiliyor.
Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Kerem Yay, yöntemle ilgili şu bilgileri veriyor:
“Bu teknik, koltuk altından 5 veya 6 santimlik kesi ile ve vücudun başka bir yerine hiçbir kesi yapmadan uygulanır. Önden yapılan ameliyat ile koltuk altından yapılan ameliyat arasındaki tek fark giriş yeridir. İçeride yapılan işlem standart kalp ameliyatıdır. Önden yapılan ameliyatta göğüs kemiği 26 santim kesilirken, bu yöntemde hiçbir kemik kesilmez.”
AVANTAJI ÇOK
Op. Dr. Kerem Yay, uyguladıkları yöntemin avantajlarını şöyle sıralıyor:
"Kanama riski azdır, enfeksiyon riski düşük. İyileşme süresi çok daha hızlı. Hasta kendisi dahi ameliyat yerini göremez. Estetik olarak ve psikolojik yönden hasta ameliyat olmamış gibidir. Cinsel ve sosyal problem oluşturmaz. Ameliyat sonrası hasta istediği pozisyonda yatabilir. Ameliyat sonrası hasta göğse gelen darbelerden kaçınmak zorunda değildir. Hastane çıkışında araba kullanabilir, emniyet kemerini takabilir. Kollarını hiç ameliyat olmamış gibi kullanabilir. Ağır kaldırabilir."
Öte yandan Medical Park Tarsus Hastanesi yönetimi, Ramazan Bayramı süresince kalp krizi ve diğer kalp sorunlarına karşı Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Abdurrahman Tasal ve Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Kerem Yay’ın nöbetçi olacağını belirtti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Kalp Ameliyatları Koltuk Altından hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Temmuz 2015 tarihinde saat 11 47’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kalp Ameliyatları Koltuk Altından haberi güncellenecektir.

  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:29
  • Guneş
   07:10
  • Öğle
   13:01
  • İkindi
   16:03
  • Akşam
   18:29
  • Yatsı
   19:58
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı