« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kalmaya da bekleriz

2002 Dünya Kupası Finalleri öncesinde, kupa İstanbul turu yaptı. İstanbullu futbolseverler, kupayı yakından görmenin sevincini yaşadı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

TÜNEL'DEN BAŞLADI
   
Dünya Kupası`nın sponsoru Coca Cola`nın yaptığı organizasyon çerçevesinde dün getirilen kupa, İstanbul turuna Tünel`den başladı.

Tur özel tasarlanan arkası açık tırda kupa, müzik yayını eşliğinde vatandaşların coşkulu ve renkli görüntülerin eşliğinde İstiklal Caddesi'ni geçerek, Taksim Meydanı'na geldi.

ATHENA KONSERİ
  
Kupa, Taksim Meydanı`nda verilen molada TIR`dan indirilerek, konser için kurulan platformdaki kaideye yerleştirildi. "12 Dev Adam" şarkısıyla basketbolseverlere büyük çoşku yaşatan Athena grubu, Taksim Meydanı`nda verdiği konserle de yine sporseverleri çoşturdu.  
             
SIKI KORUMA   

FIFA'nın sigorto ettirdiği Dünya Kupası, sıkı bir şekilde korunuyor. Daha önceki yıllarda iki kez çalınan kupa, İstiklal Caddesi`ndeki yolculuğu sırasında adeta etten duvarla çevirildi. Kupanın konulduğu kaidenin yanında özel güvenlik şirketinden 2 kişi, yakın koruma yaparken, TIR`ın iki yanında bir sıra özel güvenlik şirketi elemanları, bir sıra da çevik kuvve polisleri kordon oluşturarak, sporseverleri yaklaştırmadı.

Özel güvenlik şirketinin yetkilisi, konser sırasında 80 kişilik bir ekibin kupayı koruduğunu ve ayrıca vatandaşlar arasında sivil arkadaşlarının da bulunduğunu söyledi.

Polis yetkilileri de 500`ü çevik kuvvet olmak üzere toplam bin kişilik emniyet güçlerinin Taksim'deki konser sırasında görev aldığını söylediler.

KUPALARIN KUPASI DÜNYA KUPASI İlki Brezilya`da çalınan kupanın ikincisi, projesi 7 ülkeden, 53 ayrı proje arasında seçilen İtalyan heykeltraş Silvio Gazzangia tarafından 1974 yılında tasarlandı.

18 ayar altından, 4 kilo 970 gram ağırlığındaki ikinci kupa, 36 santimetre. İtalyan heykeltraş kupayı, "Temelden gelen çizgiler spiraller şeklinde yükseliyor ve dünyayı kavrayacak şekilde yukarı uzanıyor. Heykelin bütünündeki dinamik tansiyon, sportif iki atletin zafer anındaki o eşşiz mutluluğuyla yansıtılıyor`` şeklinde anlatıyor.

Kupanın zemininde şampiyon ülkelerin isimlerinin yazılı olduğu 17 küçük plaka bulunuyor. 1974`ten itibaren şampiyon ülkelerin isimlerinin işlendiği bu bölge 2038 yılındaki şampiyonayla birlikte dolacak.

Brezilya`daki hırsızlık olayından sonra kupa şampiyonayı kazanan ülkeye tümüyle verilmiyor. Kupa, şampiyonayı kazanan ülkede sadece bir dahaki Dünya Kupası finallerine kadar 4 yıl kalıyor, sonra o ülkeye altın kaplama bir kopya veriliyor.

İstanbul turu yapan asıl kupa, Dünya Kupası Finalleri`nin ardından FIFA tarafından 4 yıllığına yeni şampiyona emanet edilecek.

   
BÜYÜK İLGİ

Kupa konvoyunun İstiklal Caddesi`ndeki yolculuğunu bazı televizyonlar canlı yayınlarla izleyicilerine ulaştırırken, gazeteciler de daha iyi görüntü alabilmek için çevre binaların balkonlarına, pencerelerine ve çatılara çıktı.

Konserin ardından yoluna devam eden konvoy,  Elmadağ, Valikonağı ve Rumeli Caddeleri, Şişli, Mecidiyeköy güzergahından Boğaziçi Köprüsü`nü geçerek, Anadolu yakasında Fenerbahçe ve Bostancı`dan Bağdat Caddesi güzergahını izleyerek, Kadıköy'e gitti.
 
Kupanın turu, Kadıköy Meydanı`nda Athena`nın verdiği ikinci bir konserle konserle son buldu.

FIFA`nın İsviçre`deki merkezine götürülecek kupa, 2002 Haziran ayına kadar burada korunacak.

BUNU SAYMAYIZ

Haziran ayında Japonya ve Güney Kore'nin birlikte ev sahipliğini yapacağı 2002 Dünya Kupası Finalleri'nde Brezilya, Çin Halk Cumhuriyeti ve Kostarika ile birlikte (C) Grubu'nda yer alan Ay yıldızların en büyük hedefi, şampiyon olup Kupa'yı 4 yıllığına, Türkiye'ye getirmek.

MİLLİLER KICKER'DE

Diğer yandan Almanya`da yayınlanan haftalık spor dergisi Kicker, 2002 yılı Dünya Futbol Şampiyonası`na katılacak Türk Milli Takımını tanıttı.

"Küçük adam, büyük mücadeleci" başlığıyla Okan Buruk`a geniş yerveren dergi, Okan`ın milli takımın lokomotifi olduğunu, Inter Milan takımında ve milli takımda başarılı olmak istediğini yazdı. Okan, "Türkiye, kaliteli bir futbol ülkesi olma yolunda ilerliyor. Galatasaray`ın Avrupa`daki zaferlerinden sonra futbolcuların da kendine güveni arttı. Dünya Şampiyonası`nda büyüklerle de mücadele edebileceğimizi göstermek istiyoruz" dedi.

Fatih Terim`in sözlerine de yer verilen haberde, Terim`in, milli takımın Dünya Şampiyonası`na katılması zamanının geldiğini belirterek, "Milli takımımızın Dünya Şampiyonası`na katılması şaşırtıcı değil, çünkü bugüne kadar sahip olduğumuz en iyi takım" dediği kaydedildi.


Yıldıray Baştürk`le yapılan bir röpörtaja da yer veren dergi, Yıldıray`ın, Türk Milli Takımı`nın Dünya Şampiyonası`nda çeyrek finale yükselebileceğine inandığını yazdı.  Yıldıray, ``Costa Rica ile Çin`in futbolunu pek bilmememize rağmen, C grubunda en azından ikinci olabilecek güçteyiz" dedi.

TIME:Türkiye'nin şansı 51'de 1

Amerikan TİME dergisi de 2002 Dünya Kupası ile ilgili olarak yayınladığı bir tahminde turnuvaya katılacak olan tüm ulkelerin son form durumlarını göz önüne alarak yaptığı değerlendirmeye göre, dünya kupasını kazanma şansı en yüksek olan ülke Arjantin.

Arjantin'in şansı, 4.5'ta 1 olarak  değerlendirilirken, Arjantin'i 5'te 1 şansla Fransa izliyor. Türkiye ile birlikte 51'de 1 şans verilen tek ülke ise Uruguay.

Dergi en az şansı bulunan ülke olarak Çin'i gösterdi. Dergide, Çin'in dünya kupasını alma ihtimali 251'de 1 olarak gösterildi.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler