« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kalli fırtınası

Yöneticilere ’savaşçı ve disiplinli bir takım’ sözü veren Feldkamp, oyuncularına adeta futbolu yeniden öğretiyor. Gerekirse, gidip kendisi taç atıyor, kalecilere topu nasıl tutmaları gerektiğini gösteriyor, duran topları kullanıyor.

Adem KABAYEL
SON GÜNCELLEME
GALATASARAY, yeni sezon hazırlıklarını bütün hızıyla sürdürürken, teknik direktör Karl Heinz Feldkamp’ın takım üzerindeki ağırlığı giderek artıyor. Dünyanın en kariyerli teknik adamları arasında yer alan Kalli, gerek antrenmanlardaki uygulamalarıyla, gerekse saha dışındaki davranışlarıyla, diğer meslektaşlarından farklı olduğunu hissettiriyor.

Galatasaray’da göreve başladıktan sonra ilk olarak yönetim kurulu üyeleri ile bir toplantı yapıp çalışma prensiplerini anlatan Alman çalıştırıcı, "Benim için genç-yaşlı veya yıldız oyuncu ayrımı yoktur. Savaşmayan, ter dökmeyen ve takım disiplinine uymayan futbolculara asla forma vermem. Diyaloğa açık bir insanımdır, gizli kapaklı işleri sevmem. Uyumluyumdur, ancak istediklerimi yerine getirmeyene de hiç acımam, cezasını veririm" dedi.

İdmanlar 2 saate çıkarıldı

Kalli, bunları laf olsun diye söylemediğini 27 Haziran’dan bu yana Florya Metin Oktay Tesisleri’nde süren sezon hazırlıklarındaki uygulamalarıyla gösterdi. Galatasaray’da geçmiş yıllarda ortalama 1-1.5 saat olan antrenman süreleri Feldkamp’ın gelişinden sonra 2 saate çıktı. Kalli, hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyretmesine rağmen oyuncularını her idmanda en az 2 saat çalıştırıyor. Takımına adeta "futbolu yeniden öğreten" Kalli, oyuncuların sahadaki pozisyon alışlarından, yaptıkları taç atışına kadar her şeyleriyle detaylı biçimde ilgileniyor. Gerekirse, gidip kendisi taç atıyor, kalecilere topu nasıl tutmaları gerektiğini gösteriyor, duran topları kullanıyor...

Hasan Şaş’a düdük attı

Antrenmanda iyi performans gösteren futbolcusunu "bravo" diyerek ödüllendiren Kalli, istediklerini yapamayanlara da cezayı anında kesiyor. Örneğin, önceki günkü antrenmanda Ümit Karan’a, "Neden arkadaşına yardım etmeyip, olduğun yerde durup top bekliyorsun" diye çıkıştı; dünkü çalışmada da ayağında çok top tutup çalım yapan Hasan Şaş’a "Niye bu kadar çok topla oynuyorsun" deyip, elindeki düdüğü fırlattı. Bütün bunların yanı sıra, malzemecilerin sahaya girip top getirmeleri yasaklandı. Artık Galatasaray’da isabetsiz şut atan futbolcular, top nereye gittiyse gidip kendileri getiriyor. Ayrıca, malzemecilerin oyuncuların ayağına su götürme dönemi de sona erdi. Futbolcular su ihtiyaçlarını sahanın belli bir bölgesinden kendileri temin ediyor.

Kalli neleri istiyor neleri istemiyor

1-
Takımdaki herkese eşit şekilde yaklaşır, savaşan futbolcuyu başımda taşırım. Ter dökmeyene forma vermem.

2- "Ben yıldız futbolcuyum, dokunulmazlığım var" diye düşünen oyuncuyu takımda barındırmam. Aynı şekilde, "İlk 11 oynama şansım hiç yok" inancındaki futbolcuya da karşıyım.

3-
Gruplaşmaya asla izin vermem. Galatasaray Futbol Takımı çatısı altındaki herkes bir bütün olarak hareket edecek.

4- Futbolcular bütün sorunlarını benimle paylaşabilir. Gizli kapaklı işler istemiyorum. Bunu yapanları mutlaka cezalandırırım.

5- Yaptığımız hataları birbirimize anlatıp, karşılıklı konuşarak çözmeliyiz. Yaratıcı ve birleştirici olmalıyız.

6- Herkes sorumluluklarının farkında olacak, ona göre davranacak. Sorunlu futbolcularla uğraşmasını çok iyi bilirim.

Bunları da Beğenebilirsiniz