Gündem Haberleri

  Kalküta'nın Çocukları

  Hürriyet Haber
  14.10.2005 - 13:14 | Son Güncelleme:

  Ross Kauffman ve Zana Briski, dünyanın en kalabalık ülkelerinden birinin, Hindistan'ın dermansız bir yarasını beyazperdeye taşıyor Kalküta'nın Çocukları (Born into Brothels) adlı filmde. Yaşamlarını, kendi bedenlerini satarak kazanan çocukların hayatlarını konu alan belgeselin bir çok festivaden ödülle döndüğünü de hatırlatalım.

  FİLMİN KONUSU


  New York'lu fotoğrafçı Zana Briski, 1988 yılında Kalküta'daki genelevlerde çalışan yaklaşık yedi bin kadını görüntülemek üzere oraya gittiğinde oradaki sosyal seviyesi bu kadınlardan daha düşük bir grup görür: Fahişelerin çocukları...

  Aylarca genelevlerde yaşayan Briski, çoklukla kötü davranılan, aşağılanan bu çocuklarla yakınlık kurmaya başlar. Annelerinden kaçıp yeni bir hayat kurabilmek için çok az şansı olan bu çocukların gözünden dünyayı görmenin harike bir fikir olacağını düşünen Briski, genelev sahipleri, kadın satıcıları, polis, siyasetçiler ve mafyaya rağmen bu çocuklara fotoğrafçılık dersleri vermeye başlamış.

  Sokak manzaraları, kendi portreleri, capcanlı bir belgeler Kalküta'nın genelevler mahallesinde yaşayan çocukların dünyaya açılan penceresi olur. En İyi Belgesel Film dalında Oscar'ı kucaklayan bu belgesel, dünyanın birçok yerinden de ödülle döndü.
   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı