Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Kalkıp eserini görmeliydi

Oktay EKŞİ

Hepsi akla gelirdi de, merhum Vehbi Koç'un naaşının mezarından çalınması üzerine, ‘‘bu kadarını düşünemezdik’’ diyenlerin hata etmiş olabileceği akla gelmezdi.

Daha doğrusu böyle düşünenlerden biri olarak biz meğer pek safmışız.

Siz hiç, ‘‘şehitliğin satılabileceğini’’ aklınızdan geçirir miydiniz?

Hem de şehitliğe sahip çıkmak, onu manevi anlamı ve değerini yücelterek korumak için kurulmuş bir vakfın yöneticileri tarafından...

Mahallelinin dini ve ulvi duygularını istismar edip ‘‘cami yaptıracağız’’ diye para toplayan, sonra da o paranın önemlice bir kısmının üstüne oturan sahtekârlar bile bunların yanında ‘‘aziz’’ muamelesi görecek kadar saygıya değer yaratıklarmış.

Olay İstanbul'da hem de -şehitler arasında bir mertebelendirme yapmak yakışık almaz ama- bağrında yatan şehitlerle şöhrete kavuşmuş olan Edirnekapı Şehitliği'nde olmuş.

Kimse böyle bir şeyi, yani sizin saygı ile, huşu ile oraya tevdi ettiğiniz bir kahramanın mezarının bile ona çok görülebileceğini düşünemeyeceği için olanın bitenin uzun süre farkına varılamamış. Taa ki Kara Kuvvetleri Komutanlığı konuyu öğrenip de el koyuncaya kadar.

Haberi bugünkü Hürriyet'te okuyacağınız için ayrıntılarına girmiyoruz.

Zaten bizi, kimin bu yüzden ne kadar menfaat sağladığı değil, şehit kabrinin bile satılabileceğini düşünecek kadar manevi değerlerimizin çürümüş olması ilgilendiriyor.

İkide bir lafı kendisine getirdiğimizden rahmetli Turgut Özal da şikâyet ederdi. Hatta vefatından önceki son konuşmamız o tarihte başbakan olan Sayın Süleyman Demirel'i eleştiren bir yazımız yüzünden olmuştu. Yazıda Demirel'in de yaptığının aslında Turgut Özal'ın hatasını sürdürmekten ibaret olduğunu söylemiştik. Merhum da telefon edip, ‘‘Kardeşim Demirel'i eleştirirken bile lafı evirip çevirip bana getiriyorsun!’’ diye sitemde bulunmuştu.

Şimdi de öyle olacak:

Şehitlik eğer bugün Türkiye'de ‘‘satılabilir’’ bir meta olarak görülüyorsa onun gerisinde yatan Turgut Özal'ın bu ülkeyi yönetirken insanlarımıza aşıladığı ‘‘köşeyi dön de nasıl dönersen dön!’’ felsefesidir.

İşin garibi, merhum ‘‘manevi değerlere bağlı bir toplum yaratma’’ iddiasıyla seçmenlerin karşısına çıkmış, kendi icadı olan ‘‘ortadirek’’ kavramını da kuracağı yeni toplum düzeninin taşıyıcı sütunu gördüğünü söylemişti.

Sayesinde ne ortadirek kaldı ne de manevi değerlerden eser var...

Merhumun vizyonuna hayran olanların meğer sebebi varmış: Bir gün şehitliğini bile satacak bir toplum yaratmayı hangimiz düşünebilirdik?

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI