Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kalkavan Kocaman'a güveniyor

Fenerbahçe Kulübü'nün son seçimli genel kurulunda başkan adayı olan eski yönetici Şadan Kalkavan, tam yetkili bir Aykut Kocaman'ın, sarı-lacivertli takıma önemli katkıları olacağına inandığını söyledi.

A.A
SON GÜNCELLEME

Fenerbahçe Futbol Takımı'nın son haftalarda yaşadığı büyük düşüşle ilgili  soruları yanıtlayan Kalkavan, dışarıdan gözlemlediği kadarıyla  takımda kaybolduğuna inandığı birlik ve beraberliğin yeniden sağlanması, yerli ve  yabancı futbolcular arasında takım içi gruplaşmaların önüne geçilmesi gerektiğini  ifade etti.
Bu görevi üstlenecek olan kişiye tam yetki verilmesi gerektiğinin altını  çizen Kalkavan, “Ya başkan kendisi soyunacak bu işe ya da başkanı temsil edecek  birisi yapacak. Aykut'a nasıl bir görev verildi bilemiyorum. Sınırlı bir yetkiye  sahipse yapacağı bir şey yok. Ama sportif direktör Aykut Kocaman'a tam yetki  verilirse, onun bu işlerin altından çıkabileceği inancındayım” diye konuştu.

MENAJERLİK SİSTEMİNİN TÜRKİYE'DE YERLEŞMESİ ZAMAN ALIR

Menajerlik sisteminin Avrupa'da başarılı bir şekilde yürüdüğünü, ancak  Türkiye'de bu sistemin yerleşmesinin zamana ihtiyacı olduğunu vurgulayan  Kalkavan, şunları kaydetti:
“Aykut'u bir evladım gibi çok severim. Aykut'a ne gibi yetkiler  verildiğini bilmiyorum. Eğer tam yetki verildiyse Aykut görevini yapamıyor. Eğer  kısıtlı görev verildiyse de ona söylenecek lafım yok. Ama futbolun içinden  gelmiştir, futbolu çok iyi bilen bir evladımızdır. Fenerbahçe'de başarılı  olmasını canı gönülden isterim.”

KAYBETMENİN NEDENLERİNİ KENDİ İÇİNDE ARAYACAKSIN

Şadan Kalkavan, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın, kulübün  menfaatlerini korumasının gayet doğal olduğunu, ancak kaybetmenin nedenlerini  önce takımın içinde araması gerektiğini savundu.
Yıldırım'ın federasyon ve kurullarına karşı birden takındığı tavrı doğru  bulmadığını ifade eden Kalkavan, “Kongre üyeleri kendisine Fenerbahçe Kulübü'nün  haklarını koruması için oy verdi. Fenerbahçe'nin menfaatleri her şeyden önce  gelir. Ama kendi yanlışlıklarını başkalarına yüklemeyeceksin. Eskişehirspor  maçından sonra verdiği demeci kendisine yakıştıramadım. Kaybetmenin sebeplerini  kendinde, takım içinde arayacaksın. Eğer takımın içinde ikilik varsa belirli bir  sevgi ve arkadaşlık yoksa o takımdan başarı beklemek hayal olur” şeklinde  konuştu.

DOĞRU TEŞHİS KOYULURSA ÇIKIŞA GEÇERLER

Fenerbahçe'nin Türkiye'nin en güçlü kadrosuna sahip olduğunu belirten  Kalkavan, “Her inişin bir çıkışı, her çıkışın bir inişi vardır. Zararın  neresinden dönersen kardır. Teşhis doğru koyulursa çıkışa geçerler. Ben bir  Fenerbahçe taraftarı olarak, Eskişehirspor maçının son olmasını diliyor, tekrar  çıkışa geçeriz diye düşünüyorum” dedi.

BEN OLSAN ROBERTO CARLOS'U GÖNDERİRİM

Roberto Carlos'un devre arasında takımdan ayrılma isteği konusunda  medyada sürekli yer bulan haberlerin takıma zararı olup olmayacağı yönündeki  düşüncesi sorulan Şadan Kalkavan, “Bir futbolcu kafasına gitmeyi koyduysa ona  'Kal, başarılı ol' demem. Fenerbahçe forması ona az geliyorsa o futbolcuyu  takımda tutmam pek mümkün değil. Roberto Carlos şöhretin son basamaklarına gelmiş  ve yaş haddini de doldurmuştur. İyi maçlar da çıkardı, büyük hatalar da yaptı.  Gitmek isteyene 'Kal' demem. Ben olsam gönderirim” şeklinde konuştu.
Güiza konusunda da Kalkavan, “Takıma uyum sağlayamadı. Başarılı olamayan  futbolcularda ısrar etmek doğru değil. Semih'i geri planda bırakıp, sonra bir  maçta 11'e koyup verim bekliyorsun. Bu futbolcu bir maçta ne verebilir sana”  ifadelerini kullandı.
Hakem kararlarında kasıt görmediğini ifade eden eski yönetici Kalkavan,  “Birilerinin etkisi altında kaldıklarını da sanmıyorum. Etki altında kalacak  hakem düdüğü bıraksın” dedi.
Son olarak, Turkcell Süper Lig'deki şampiyonluk mücadelesini  değerlendiren Şadan Kalkavan, çıkışa geçen Anadolu ekiplerinin ligin ikinci  yarısında iddialarını sürdüreceğine inanmadığını belirterek, “Fenerbahçe,  Beşiktaş ve Galatasaray şampiyonlukta yarışacaktır. İnşallah ipi göğüsleyen  Fenerbahçe olur. Hak eden, başarılı olan şampiyon olsun. Kavgaya dönüşecek,  taraftarı birbirine düşürecek bir davranışın içine girilmesine hep karşıyım”  diyerek sözlerini tamamladı.


Bunları da Beğenebilirsiniz