Kalkavan: Kahraman'ı Irak'a geri göndermeyiz

Nurten ERK
18 Şubat 2005 - 01:52Son Güncelleme : 18 Şubat 2005 - 01:52

İhsan Kalkavan, ortağı olduğu Asya Finans'a borcu olan armatör Kahraman Sadıkoğlu'nun 'Irak'a yine giderim' açıklaması üzerine, "Kahraman cesurdur, yeniden Irak'a gitmek isteyecektir, ama ailesi ve bizler onu tekrar Irak'a göndermeyiz" dedi.

ASYA Finans'ın ortaklarından armatör İhsan Kalkavan, Irak'ta iki aydır rehin tutulan armatör Kahraman Sadıkoğlu'nun sağsalim Türkiye'ye dönmesinin önemli bir gelişme olduğunu belirterek, "Kahraman cesurdur, yeniden Irak'a gitmek isteyecektir, ama ailesi ve bizler onu tekrar Irak'a göndermeyiz" dedi.

ASYA FİNANS'A BORCU VAR:

Asya Finans'a kredi borcu bulunan Sadıkoğlu, Tuzla'daki Türkter Tersanesi'ni 14 milyon dolara satarak, borcunun önemli bölümünü ödemişti. Sadıkoğlu, Asya Finans'a kalan borcunu da taksitlendirmişti. Halen Sadıkoğlu'ndan alacağı bulunan Kalkavan, kaçırılma ve rehin tutulma olayının bütün çıplaklığı ile ortaya çıkması için zamana ihtiyaç olduğunu söyledi.

SAĞ SALİM DÖNMESİ ÖNEMLİ:

"Önemli olan Kahraman'ın sağsalim dönmesidir" diyen İhsan Kalkavan, şöyle konuştu: "Kahraman'la henüz biraraya gelmedim. Bu mesele daha sonra çözülecektir. Bazı davaları, kan davası gibi ortaya çıkarmanın anlamı yok."

MEDYADAN TAKİP ETTİM:

"
İşin içinde kimlerin olduğunu ben de medyadan takip ettim" diyen Kalkavan, sözlerine şöyle devam etti: "Takip ettiğim kadarıyla Saddam'ın eski askerleri Kahraman'ı rehin almışlar. Amerikalılar'la yeni mi çalışıyor, yeni dönemde mi iş almaya başladı diye bakmışlar. İhaleleri Saddam zamanında aldığını saptayınca sorgulamasını yapıp bırakmışlar. Şimdi işleri elinden gitti, dünyanın en büyük vincini de başkaları kullanıyor. Onun burada kaybettiklerinden faydalanan kimler? Vinci bugün Iraklı ortağı kullanıyor. Bunun altında başka neler var? Bu askerlerin o adamlarla ilişkisi var mı yok mu?"

BORÇ SİLİNİYOR MU?:

İhsan Kalkavan, Sadıkoğlu'nun yurtiçi ve yurtdışındaki borçları yüzünden, kaçırılma olayının gerçekliğine ilişkin iddialar olduğunun hatırlatılması üzerine de, "En büyük borcu Asya Finans'a... Kaçırılınca bize olan borçları siliniyor mu? Aksine maddi olarak daha da zora giriyor. Ancak önemli olan sağ salim ülkesine ve ailesine dönmesi" diye konuştu.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı