Kaliteli büyüme sorunsuz kredi

Hürriyet Haber
04.12.2014 - 00:58 | Son Güncelleme:

İŞ Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, 231 milyar TL’lik aktif büyüklük ile Türkiye’nin en büyük özel bankası olduklarını hatırlatarak, “Bunda kaliteli yönetimin payı büyük. Firesiz iş yapma hedefimiz sonucunda takipteki kredi oranını düşürmede büyük başarı elde ettik” dedi.

TÜRKİYE İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, ilk 9 aylık verilere göre 231 milyar TL’lik aktif büyüklük ile Türkiye’nin en büyük özel bankası olduklarını hatırlatarak, 26.5 milyar TL’lik özkaynakla, 151 milyar liralık toplam kredilerle, 111 milyar liralık ticari kredilerle sektörün lideri konumunda bulunduklarını söyledi. Mevduatta ise 130.5 milyar TL’lik seviye ile özel bankalar arasında ilk sırada yer aldıklarını belirten Bali, “Bilançomuzun yüzde 65’inin kredilerden oluştuğunu, bunun da yüzde 73’ünün ticari kredilerden oluştuğunu dikkate aldığımızda ticarete, sanayiye, işe, aşa nasıl bir konsantrasyon içinde olduğumuz anlaşılır. Bugün KOBİ’lere kullandırdığımız nakdi krediler 42 milyar TL seviyesine geldi” dedi.
Büyüme kadar kaliteli yönetimin de çok büyük önem taşıdığını kaydeden Bali, “Yani sorunlu krediye yol açmamak, fire vermemek, sorunsuz, kaliteli büyümek; yaptığımız bu” diye konuştu.

DUR KALK YAPMADAN

İş Bankası’nın, 2008 yılından bu yana KOBİ’lere bilgi ve danışmanlık desteği sağlamak amacıyla Dünya Gazetesi işbirliği ile düzenlediği İş’le Buluşmalar Toplantısı’nın 38’inci durağı İstanbul oldu. Bali buradaki, ‘Rekabette Yeni Trendler’ başlıklı konuşmasında, İş Bankası’nın takipteki kredilerinin sektörde ilk kez açık ara ortalamanın altında olduğunu vurguladı. Sektörde yüzde 2.7 olan takipteki kredi oranının İş Bankası’nda Eylül ayı itibariyle 1.6 seviyesinde olduğunu kaydeden Bali şunları anlattı: “Örneğin takipteki KOBİ kredilerinde sektör ortalaması yüzde 3’ün üzerindeyken, Bankamızda bu yüzde 2. Burada verdiğimiz fireler sadece bizim firemiz değil. Kredi kullandırdığımız yerlerin de servetlerinin değerlerini, imkânlarını kaybetmesi anlamına geliyor. Kıt kanaat bir araya getirilmiş, zor sermayeler bunlar. Onun için işimizi firesiz, doğru yapmak durumundayız. Müşterilerimizle uzun yol yolculuğu yapmak istediğimiz için, başlangıçta hep ince eleyip sık dokuyoruz. Mesele ekonominin seyrine göre dur kalk yapmadan, kimseyi şaşırtmadan, istikrarla, taahhütle işlerin özellikle de sıkıntıya girildiği dönemlerde taahhüdümüzü hissettirecek şekilde çalışmayı başarmak.”

EN KAMUSAL BANKA

İş Bankası’nın çalışma anlayışı ve yarattığı katma değerle kolay kolay taklit edilir bir hizmet sunmadığını ifade eden Bali, “Bu misyonu başından itibaren sürdürüyoruz. Sermaye piyasası kavramlarını aşan manada halka açık bankayız. İçinde kamu sermayesi olmayan en kamusal bankayız. Kamu bankası değiliz, ama kamunun birlikte ortak sahiplendiği bir değeri yönetiyoruz” dedi. İş Bankası’nın bugün 14 farklı ülkede 55 şube, 2 bankayla kurulduğu günden bu yana aynı misyon ve vizyonla görev yapmaya devam etiğini belirten Bali, 90 yıllık geçmişlerinde Türkiye’de teknolojik birçok ilke imza attıklarını da vurguladı. Bugün İş Bankası’nın toplam işlemlerinin yüzde 80’den fazlasının şube dışından gerçekleştirildiği bilgisini paylaşan Bali şöyle konuştu: “1350 civarında şubemiz var. Bütün işlemlerimizin yüzde 20’sinden azı şubede yapılıyor. Eskiden şube dışı kanallara alternatif kanallar diyorduk. Şimdi şube alternatif oldu.”

Lig atlamak için eğitim

ÜLKE olarak bir taraftan kısa dönemli cari riskleri doğru bir şekilde yönetmeye çalışırken, diğer taraftan büyümeyle cari açık arasındaki çelişkiyi çözebilecek yapısal reform ve tedbirler üzerine yoğunlaşılmasının ve vasıfların, kalitenin, niteliğin yükseltilmesi gerektiği yeni bir döneme girildiğinin altını çizen Adnan Bali, Türkiye’nin orta ve uzun vadeli bu reform ve tedbirlere yönelmek durumunda olduğunu söyledi. Bali, şöyle devam etti: “Bugün şayet geldiğimiz noktada ekonomide lig atlayacaksak eğitimde lig atlamamız gerekir. Eğitimde lig atlayamadan ekonomide lig atlamamız artık mümkün değil. Şu anda ülkemizde ortalama okulda kalma süresi 6.5-7 yıldır. Bu ciddi bir risk.

Reform süreci önemli

ADNAN Bali, yakın zamanda açıklanan Türkiye’nin yapısal reform gündemine de dikkati çekerek, şöyle devam etti: “Bu kapsamda özellikle ithalata olan bağımlılığın azaltılması, teknoloji, yerli kaynaklara dayalı enerji üretimi, enerji verimliliği, tarımda su kullanımının etkinleştirilmesi, sağlık endüstrilerinde yapısal dönüşüm, sağlık turizminin geliştirilmesi ve taşımacılıktan lojistiğe dönüşüm şeklindeki 9 ana başlık ile bunun altındaki eylem planlarını son derece önemsiyoruz, değerli buluyoruz.”

İş’le Buluşmalar 5. kez İstanbul’da

İŞ’le Buluşmalar toplantısının 5’inci kez İstanbul’da yapıldığını hatırlatan Adnan Bali, İstanbul’un nüfusuyla, ürettiği katma değerle, ödediği vergiyle, sermaye piyasasıyla Türkiye’nin kalbi konumunda olduğunu vurguladı. Dünya ile entegre bir şehir olmasından dolayı İstanbul ve buradaki sanayici ile ticaret erbabının küresel ekonomideki gelişmelerden çabuk etkilenebildiğini ifade eden Bali, yüzyıllarca coğrafi konumu sayesinde imparatorluklara başkentlik yapmış bir şehrin şimdi yine coğrafi konumu ve saat dilimi avantajı sayesinde küresel piyasalarda dikkate değer bir yer edindiğini söyledi.

67 bin 500 İŞ’te KOBİ Üyesi

KOBİ’lerin İş Bankası açısından önemine de değinen Adnan Bali şunları anlattı: “İş’te KOBİ, bizim bugün 67 bin 500 aktif üyesi olan bir web sitesi. Burada interaktif manada iletişim, soru-cevap, videolar var. Değişik konulardaki her tür bilgilendirme sektörel olarak yapılıyor. 16 ayrı alanda uzmanımız var. Bunlar tarım, sanayi, teknoloji, bilişim uzmanı bile var. Bunlar bu site içinde üyelere ücretsiz her konuda hizmet veriyorlar. Ve yine uluslar üstü kurumların sağladığı finansman kurumlarına kadar her şeyin iletişimi, bilgisi var. İşimizi sadece para satmak şeklinde görmediğimiz için, uzun dönemli birlikte değer yaratma süreci algıladığımız için çeşitli seminer programlarımız var.”

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı