Gündem Haberleri

  Kalın: Düş kırıklıkları bizi yıldıramayacak

  Washington Times
  01.02.2011 - 13:11 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başdanışmanı İbrahim Kalın, Türkiye'nin, İslam karşıtı önyargıların bir ürünü olarak gördüğü oyalamaların yarattığı düş kırıklıklarına rağmen, Avrupa Birliği üyeliğine yönelik çabasını kararlılıkla sürdüreceğini söyledi.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor         

   

  Kalın, The Washington Times'a verdiği demecinde, AB'nin bazı ilkeler belirlediğini ve Türkiye'nin de bu ilkeler temelinde "Tamam, sizin kulübünüzün bir parçası olmak istiyoruz" dediğini belirterek, "Ancak, Başbakan'ın da ünlü benzetmesinde söylediği gibi, şimdi maçın ortasında (penaltı kurallarını değiştiriyorsunuz)" ifadesini kullandı.

   

  Anadolu Ajansı'nın haberine göre AB üyeliğinin kabul edilmemesinin Türkiye açısından dünyanın sonu olmayacağına dikkati çeken Kalın, "Ancak şayet Avrupa hoşgörüsüz bir kıtaya dönüşürse, sonunda kaybeden kendisi olur. Tarihteki bütün büyük güçler hoşgörülerini kaybettiklerinde büyüklüklerini de yitirmiştir" dedi.

   

  Türkiye'nin Fransa ve Almanya tarafından ortaya atılan tam üyelik yerine"imtiyazlı ortaklık" fikrini açık bir şekilde reddettiğini söyleyen Kalın,nihayetinde AB'nin "tam üyelik ya da tam bir ret" arasında tercih yapmak zorunda kalacağını, bunun arasında bir seçenek olmadığını kaydetti.

   

  "BİZ ZATEN ORADAYIZ"

  Kalın, Türkiye'nin birçok Avrupa kuruluşuna üye olduğuna ve Avrupa ile ticaretine işaret ederek, "Genel anlamda da olsa Avrupa toplumuyla, ekonomisiyle, politikalarıyla ya da dış politikasıyla bütünleşmekten söz ediyorsanız biz zaten oradayız" diye konuştu.

   

  Bazı kişilerin, İran, Suriye ve bazı diğer ülkeleri örnek göstererek Türkiye’yi "Görüyorsunuz ya, ilişkilerini sadece Müslüman ülkelerle, özellikle de Ortadoğu’nun kötü çocuklarıyla geliştirmeye çalışıyorlar" şeklinde eleştirdiklerini belirten Kalın, Türkiye'nin Rusya ve Balkan ülkelerine olduğu gibi Yunanistan'a yönelik yaklaşımına da işaret ederek, "Resmin tamamına bakarsanız, bunun herkese yönelik bir çaba olduğunu görürsünüz" dedi.

   

  ŞİN BET ESKİ BAŞKANINA YANIT VERDİ

  Kalın ayrıca, İsrail'in karşı istihbarat örgütü Şin Bet eski Başkanı ve Knesset üyesi Avi Dichter'ın, "Sanırım Türkiye, Avrupa'nın kendisini AB’nin bir parçası olarak görmek istemediğini anladı. Onlar da Batı yerine Doğu’ya bakmaya başladılar. Doğu'yu memnun etmek için İsrail'e arkalarını döndüler" şeklindeki görüşlerine karşı çıktı. Kalın, şunları kaydetti:

   

  "Artık kendimizi, Avrupalı olarak tanımlayıp, bu nedenle Ortadoğu ile ilişki kuramayacağımızı söylemek ya da bunun tam tersini yapmak zorunda hissettiğimiz karşıt kimlikler bağlamında düşünmüyoruz. Bu, diğerine karşı bir bloğu ya da bölgeyi tercih etmek anlamına gelmiyor. Çünkü aslında bu kategoriler Soğuk Savaş dönemine ait."

   

  Washington Times'da yayımlanan "Turkey cites prejudice in delay of bid to join EU" başlıklı haberden A.A. tarafından derlenmiştir.

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı