Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kalıcı bir çözüme kadar Kıbrıs'ı tanıyamayız

  Hürriyet Haber
  08.10.2005 - 16:54 | Son Güncelleme: 08.10.2005 - 16:54

  Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, “Kalıcı bir çözüm olana kadar Rum Kesimi'ni tanımamız mümkün değildir” dedi.

  Gül, Kayseri'de gazetecilerin “Rum Kesimi'nin Ek Protokol'ün TBMM'den geçmesi durumunda limanları kullanacakları yönündeki açıklamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” şeklindeki sorusu üzerine, Kıbrıs'ta Birleşmiş Milletler önderliğinde kalıcı bir çözümün bulunması gerektiğini vurguladı.

  Kalıcı bir çözüm olana kadar Rum Kesimi'ni tanımamız mümkün değildir” diyen Gül, şunları kaydetti:
  “(Biz Rum Kesimi'ni tanıyoruz) dersek adadaki Türkleri tanımıyoruz anlamı çıkar. Papadopulos'un Türkleri temsil ettiğine kim inanır? Böyle bir iddiada kim bulunabilir? Buna Avrupa da inanmıyor. Bunun iki yolu vardır. Yollardan birisi Birleşmiş Milletler'in önderliğinde kalıcı bir çözüm bulunmasıdır. Yani, ada birleştirilir ya da KKTC giderek pekişerek yoluna devam eder. Türkiye de sonuna kadar KKTC'deki Türk kardeşlerinin arkasında olur. Güvenlik açısından, ekonomik açıdan, manevi ve her bakımdan arkasında olur. Bunu bütün dünya ve AB de biliyor. Bunu aslında Rumlar da biliyor. Bu bakımdan en iyi şey bir çözüm bulmaktır.”

  Kıbrıs konusunda çözüm bulunduktan sonra Türkiye, Yunanistan ve birleşmiş bir Kıbrıs'ın AB içinde ayrı bir işbirliği bölgesi haline gelebileceğini kaydeden Gül, Kuzey Avrupa ve Batı Avrupa ülkelerinin AB içinde ayrı bir bölge gibi gözüktüğünü hatırlattı.

  “TÜM DÜNYA KIBRIS'TA ÇÖZÜM BEKLİYOR...”

  Tüm dünyanın Kıbrıs konusunda çözüm beklediğini vurgulayan Gül, sözlerine şöyle devam etti:
  “Hepimizin geçmişten gelen birçok ortak yanları vardır. Çözüm için ortak yanların ortaya çıkarılması gerekir. Ama (Hayır ben gerçeklere aykırı davranacağım) denirse, o zaman adanın bölünmüşlüğü giderek pekişeceği gibi KKTC de daha güvenli bir şekilde yoluna devam eder. Ancak, ben kısa süre içinde yeni bir inisiyatifin alınacağını tahmin ediyorum. Zaten dünya da buna böyle bakıp duramaz. Muhakkak bir şeyler yapması gerekir. AB zaten yeteri kadar kendine baş ağrısı almış vaziyette. O da bundan kurtulmak ister. Bizler üzerimize düşeni yaptıktan sonra eğer Rumlar da üzerine düşeni yapmazsa, KKTC güvenli bir şekilde yoluna devam edecektir.”

  OLLİ REHN'İN KAYSERİ ZİYARETİ

  Gül, gazetecilerin AB'nin genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn'in Kayseri ziyareti ilgili soruları üzerine de Rehn'in Kayseri ziyaretini kendisinin istediğini belirtti.

  AB'den gelen konukların genellikle başka illere gittiklerini hatırlatan Gül, şöyle konuştu: “Kendisi geçen hafta arkadaşlara haber göndermiş. (İlk ziyaretimi Kayseri'ye yapmak istiyorum) demiş. AB'den gelenler genellikle yurdumuzun belirli yerlerine giderlerdi. Oralar da bizim yurdumuzun bir parçası şüphesiz. İstedikleri yere gidebilirler. Ben bunu açıkça söylüyorum. Ancak, insanlar (Niye hiç buralara gelmiyorlar da sadece Türkiye'nin belirli yerlerine gidiyorlar) diye soruyorlar. Bu açıdan da iyi oldu. Ben de çok memnun oldum. Türkiye'nin doğusu, batısı, kuzeyi, güneyi hepsi bizim vatanımızdır.”

  Gül, “Ek Protokol'ün TBMM gündemine ne zaman geleceği” yönündeki soru üzerine ise bu konunun gereksiz yere çok konuşulduğunu belirterek, “Her zaman bir meşgale lazım, şimdi de bu meşgale çıktı. Bunun üstünde bu kadar konuşmaya hiç gerek yoktu. Hiçbir problem söz konusu değil. Türkiye Cumhuriyeti olarak bir şeye imza atarsak, onun gereğini yaparız. Meclis'ten günü geldiğinde o da çıkacaktır” diye konuştu. 

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı