"Yorgo Kırbaki" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yorgo Kırbaki" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yorgo Kırbaki

Kali hronia

Önümüzdeki 365 günde yıllarca hatırlayacağımız tatlı anılarımızı yaratacağız. Ve kendimizi yükseklere,daha yükseklere koyacağız. Başkalarının bizi koyduğu,gördüğü noktadan daha yükseklere... Herkese Kali hronia yani mutlu bir yıl dilerim

2012’de güzel her anın tadını çıkaracağız. Güzel olmayan anları da çabuk unutacağız.
Sevdiklerimizin hep yanında duracak, hep destek olacağız. 365 günümüzü de onlarla geçireceğiz. Sevgide, enerjide ve sevdiklerimize zaman ayırmakta ‘tasarruf’ yok. Nasılsa faiziyle geri dönecekler.
Bardağın dolu yarısına bakacağız hep. Aldıklarımızdan fazlasını vermeye çalışacağız. Bizim için ne önemliyse onu kafamızdan hiç çıkarmayacağız ve her söylenene de fazla kulak asmayacağız.
Gerçekten ders aldığımız hatalar için öyle fazla üzülmeyeceğiz.
Detayları kaçırmayacağız ama en ufak şey için de yaygara koparmayacağız.
‘Evet’ veya ‘hayır’ demenin zamanını daha iyi seçeceğiz.
Pes etmeyeceğiz, bir işe el attık mı severek yapacağız. Çaresiz kalmayacağız ve hep alternatifler yaratacağız.
İçgüdümüze güvenden feragat etmeyeceğiz. Aklımızla arada bir ‘sohbet etmeyi’ unutmayacağız.
Çok da fazla değişemeyeceğimizi kabulleneceğiz ama yeniliklere “Evet.. evet” diyeceğiz. Daha çok dinlemeyi öğreneceğiz. Başkalarının hatalarını affetmeyi de...
Hayatın matrak tarafına daha çok bakacağız. Kendimizle dalga geçmeyi ihmal etmek de yok. Abartmamak şartıyla
bazen safı-aptalı da oynamanın o kadar sakıncası var mı?
Önümüzdeki 365 günde yıllarca hatırlayacağımız tatlı anılarımızı yaratacağız.
Ve kendimizi yükseklere, daha yükseklere koyacağız. Başkalarının bizi koyduğu, gördüğü noktadan daha yükseklere...
Kendimiz olacağız vesselam.
Herkese Kali hronia yani iyi mutlu bir yıl.

Fakir halkın zengin politikacıları

Geçenlerde Yunan politikacıların, ‘Nereden buldun?’ yasası çerçevesinde 2009 yılı için parlamentoya yaptıkları servet beyannamelerini okurken kendi kendime “Hadi ya” demeden edemedim.
Mesela, bu milletin sırtına yeni vergi veya zam kararını veren kişi Ekonomi Bakanı Evangelos Venizelos... Servet beyannamesine bakılırsa gayrimenkullerinden başka eşiyle birlikte bankalarda 2.7 milyon Euro parası var Venizelos’un.
Mesela, her çalışanın ve her emekliyi, sahip olduğu küçücük dairesi için 300-500 Euro ödemeye mecbur eden özel emlak vergisi çıktığında, “Ödeyecek param yok. Venizelos beni yakalasın” diyerek dikkatleri çeken Başbakan Yardımcısı Teodoros Pangalos da tam 58 gayrimenkulün sahibi. Pangalos’un 2009’daki geliri, 150 bin Euro’su milletvekili maaşından olmak üzere 650 bin Euro’yu geçti.
Eski Başbakan Yorgo Papandreu’nun bankalarda 81 bin Euro’su yatıyor. Yaklaşık 290 bin Euro’luk da hisse ve tahvilleri de bulunuyor.
Ama politikacılar arasında bana ‘Yuh ya’ dedirten aşırı milliyetçi LAOS partisi milletvekili Vaitsis Apostolatos oldu. Servet beyannamesine bakılırsa sözkonusu milletvekilinin bankalardaki parası 1 milyon Euro arttı. Mazereti “Piyangodan büyük ikramiye çıktı.” Şansın böylesi...
Kemerin belini daha çok sıkan, bir sonraki deliğine alışmaya çalışan Yunan halkı kendisini yönetenlerin dolce vita yaşantılarına acayip öfkelendi.

 

X