Dünya Haberleri

  Kaleş’i at baskısı

  Hürriyet Haber
  28.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ortadoğu’da barışın tesisi için arabuluculuk yapan Dörtlü, "Bir ayağın terörde, öbür ayağın siyasette olamaz" diyerek Hamas’a silahı bırakması ve İsrail’in varlığını tanıması çağrısı yaptı. Ancak Hamas’tan gelen ilk sinyaller, silahların bırakılmayacağı şeklinde.

  FİLİSTİN’de Hamas’ın seçim zaferinin yarattığı ve dünyayı saran şok dalgalarının etkisini atlatmak isteyen Batı, hemen karşı atağa geçti. Ortadoğu barışının tesisi için arabuluculuk yapan Dörtlü’nün (ABD, AB, BM, Rusya) yayınladığı bildiride Hamas’ın terörizmi reddetmesi, şiddeti kınaması ve İsrail’in varolma hakkını tanıması istendi.

  ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Ortadoğu Dörtlüsü’nün üst düzey yetkilileri arasında telefonla yapılan görüşmelerden sonra, "Bir ayağınızın terörde, öbür ayağınızın siyasette olamayacağı görüşünü teyit ettik" diye konuştu. Hamas’a, ABD’nin yardım vermesinin söz konusu olmadığını belirten Rice, İsrail Dışişleri Bakanı Giora Ailand’la yaptığı telefon görüşmesinde, uluslararası camianın Hamas’tan İsrail’i tanımasını isteyeceği garantisi verdiğini de belirtti. ABD’nin, Filistin’e yaptığı tüm yardımları da gözden geçirdiği ifade ediliyor.

  Ortadoğu Dörtlüsü, yayınladığı bir bildiriyle seçimleri kazanan Hamas’tan taleplerini şöyle sıraladı:

  Çatışmaya iki devletli bir çözüm bulunması,

  Demokratik sürece katılan herkesin şiddet ve terörü kınaması, /images/100/0x0/55ea0ef1f018fbb8f86861fc

  Yol haritasında öngörüldüğü gibi, İsrail’in varolma hakkını tanıması,

  Silahları bırakması.

  SİLAHI BIRAKMAYIZ

  Bildirinin yayınlanmasının hemen ardından, ABD Dışişleri Bakanı Rice, BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, AB Dış Politika Başkanı Javier Solana ve AB Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Benita Ferrero-Waldner’in bir zirve düzenlenerek, Hamas’ın seçimi kazanmasıyla ortaya çıkan etkileşimlerin ele alınmasına karar verildi.

  Hamas’ın seçimi kazanmasından sonra, gelmeye başlayan ilk sinyaller, İsrail ile mücadelenin sürdürüleceği yolundaydı. Şam’da sürgünde yaşayan Hamas lideri Halid Meşaal, yol haritasını ve Hamas’ın silahları bırakması önerilerini reddetti. 1997’de İsrail’in suikast girişiminden kurtulan Meşaal, İsrail’in Gazze’den çekilmesine vurgu yaparak, "Sadece güç kullanmak sonuç veriyor. Hamas, kesinlikle silahları bırakmayacak" dedi.

  Filistin’de yayımlanan El Kuds gazetesi ise Meşaal’in gelecek hafta AB yardımıyla Gazze’ye yerleşmeye geleceğini ileri sürdü. Haberde, AB’nin Meşaal’in Gazze’ye dönüşüne engel çıkarmaması için, İsrail nezdinde girişimde bulunması amacıyla ABD’ye danışmaya söz verdiği de belirtildi.

  El Fetih-Hamas çatıştı

  Gazze’de El Fetih (fotoğraftakiler) ve Hamas militanları arasında çatışma çıktı. El Fetih’e bağlı El Aksa Şehitleri Tugayı’ndan 3 bin kadar militan, Mahmud Abbas ile örgütün yöneticilerini istifaya çağırdı. Ancak bu protesto, çatışmaya dönüştü. Han Yunus kentinde El Fetih ve Hamas militanları arasında çıkan çatışmada 6 kişi yaralandı.

  İsrail’in yarısı Hamas’la görüşmekten yana

  İSRAİL’de yapılan bir kamuoyu yoklamasına göre, Hükümetin aksine İsraillilerin hemen hemen yarısı, Filistin genel seçimleri sonucu parlamentoda çoğunluğu elde eden Hamas örgütüyle görüşülmesi gerektiğini düşünüyor. Yedioth Ahronoth gazetesinin anketinde, İsraillilerin yüzde 48’i, Hamas liderliğindeki Filistin hükümetiyle görüşülmesinden yana olduğunu belirtirken, yüzde 43’ü buna karşı olduğunu bildirdi.

  İsrail Başbakan Vekili Ehud Olmert, İsrail’i yok etmek isteyen ve çok sayıda intihar saldırısının arkasında olan Hamas örgütünün dahil olduğu bir hükümetle herhangi bir görüşme yapılmayacağını belirtmişti.

  Canlı bombaların anası Hamas vekili
  /images/100/0x0/55ea0ef1f018fbb8f86861fe
  HAMAS’ın ilk kadın milletvekili seçilen Umm Nidal Ferhat (54), video kameralar önünde oğullarını canlı bomba eylemlerine göndermesiyle ünlü. Meclise seçildikten sonra basına, son teknoloji ürünü Amerikan M4 piyade tüfeğiyle poz veren Umm Nidal, 10 çocuk annesi. Çocuklarından üçü intihar eyleminde bulunmak üzereyken İsrail askerleri tarafından öldürüldüler. Gazze’de "Şehitlerin Anası" olarak tanınan Umm Nidal, 17 yaşındaki oğlu Muhammed’i terör operasyonuna gönderirken filme çekmiş ve "Allah yolunda şehit olmasını" emretmişti. Umm Nidal’in geride kalan iki oğlu da, Hamas’ın silahlı kanadı Ezzedin el Kasım Tugayları’na mensup.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı