‘Kalem’le oynadılar Borsa'yı felç ettiler

Hürriyet Haber
17.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Adel Kalemcilik hisseleri üzerindeki 1.2 trilyon liralık manipülasyon iddiaları üzerine İMKB'de dün ilk seansta bütün takas işlemleri durduruldu. Bahadır Karlıdağ adlı yatırımcının Adel hisseleri Takasbank'ta bloke edildi.

Anadolu Grubu'na ait Adel Kalemcilik hisselerinde üç kişinin 1.2 trilyon liralık manipülasyon yaptığı gerekçesiyle, Borsa'nın tüm parasal işlemlerinin gerçekleştirildiği Takasbank dün öğlen saatlerine kadar kapalı tutuldu. Bahadır Karlıdağ ile Kaya Karabudak ve Buğra Beğdeş isimli şahısların Adel Kalemcilik'teki operasyonları yüzünden dün öğleye kadar sadece hisse senedi işlemleri değil, İMKB nezdindeki piyasada bono ve tahvil işlemi yapanların da ödemeleri yerine getirilemedi.

Söz konusu kişilerin ‘‘Adel operasyonu’’ nedeniyle olaylı hisselerin bedeli Takasbank'ta bloke edilirken, söz konusu hisselerin İMKB'deki sırası da geçici olarak kapatıldı.

BORSA'DAN AÇIKLAMA

Adel Kalemcilik'teki gelişmeler nedeniyle dün toplanan İMKB Başkanlığı yaptığı inceleme neticesinde bazı kararlar alarak bunları üyelerine duyurdu. İMKB'den üyelerine yapılan duyuru şöyle:

‘‘Adel hisse senedinde 12-13 mart tarihinde yapılan bütün işlemler İMKB yönetmeliğinin 22-23 maddalerine istinaden iptal edilmiştir. Üyelerimizce ilgili tarihler itibariyle oluşan takas yükümlülüklerini, yeni duruma göre yerine getireceklerdir. 12-13 mart tarihlerinde, Adel hisse senedi işlemleri, iptalleri ile sınırlı kalmak üzere oluşabilecek zincirleme temerrüdler nedeniyle üyelerimize temerrüd cezası uygulanmayacaktır. Ayrıca Söz konusu hisse senedinin sırası bir sonraki duyuruya kadar geçici olarak işleme kapalı olacaktır. 12-13 mart tarihli hisselere ait işlemler ve takas raporları da, Adel hisse senedi işlemlerinden arındırılmış olarak yeniden dağıtılmaktadır.’’

OLAY NASIL GELİŞTİ?

İddialara göre, Burhan Karlıdağ, bir ayda yüzde 117 yükselerek 12 Mart'ta 21 bin 500 liraya çıkan Adel hisselerini satmak için iki arkadaşıyla anlaştı. Karabudak ve Beğdeş isimli kişiler de bazı bankaların menkul kıymet şirketlerinin İzmir şubeleri üzerinden işlemler yapıp güven kazandılar. 12 Mart'ta Karlıdağ elindeki 60 bin lotluk Adel hissesini sattı. İki kişi de sekiz aracı kurumdan verdikleri emirlerle bu hisseleri satın aldı. Bu arada, iki kişinin verdikleri adreslerde bulunmaması üzerine aracılar, bedellerinin pazartesi ödenmeyeceğinden endişilenerek dün İMKB'ye başvurmuştu.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı