Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kalelerde ihtilal

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Türkiye Birinci Ligi'nin 18 takımından 13'ü yabancı kalecilere emanet. İlk üç haftada 11 takımın kalesini yabancılar korurken, iki yabancı kulübede oturdu. Kulüplerin seçimi milli takım sorumlularını da olumsuz yönde etkiledi...

5 Türk kaleci

Birinci Futbol Ligi'nde 2000-2001 sezonunda, kulüpler kalelerindeki tercihi genelde yabancı eldivenlerden yana kullandı. Ligde yer alan 18 kulüpten 13'ünün kadrosunda yabancı kaleci yer alırken, yalnızca 5'i, kalesini Türk kalecilere teslim etti.

11 yabancı oynadı

Adanaspor, Ankaragücü, Beşiktaş, Bursaspor, Ç.Rizespor, Erzurumspor, G.Saray, G.Sirliği, Kocaelispor, Samsunspor ve Trabzonspor'un kalesini, 3 lig maçında da yabancı kaleciler korudu. Antalyasporlu Nikola Damjanac ile İstanbulsporlu Zdravko Zdravkov ise kulübede oturdu.

Olumsuz etki

Denizlispor, Fenerbahçe, Gaziantepspor, Siirt Jet-Pa Spor ve Yimpaş Yozgatspor'un kalesinde Türk eldivenler yer alıyor. Bu takımların as ve yedek kalecileri Türk oyunculardan kurulu. Kulüplerin yabancı seçimi milli takım sorumlularını da olumsuz yönde etkiliyor.

Unutulanlar

Ligdeki yabancı kalecilerin bolluğu, milli takım aday kadrolarına çağrılan genç yeteneklerin de önlerini tıkamaya başladı. Beşiktaş'ta Fevzi, Trabzonspor'da ise Metin Aktaş kulübeye hapsedildi. Her iki kaleci de Bosna ve Moldova milli maçının aday kadrolarına bile çağrılmadı.


Bunları da Beğenebilirsiniz