Gündem Haberleri

  Kalekol inşaatına protesto

  Mehmet TÜRK-Serdar SUNAR / DHA
  29.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Diyarbakır’ın Lice ilçesine 20 kilometre uzaklıktaki Kayacık köyünde bulunan jandarma karakolunun yıkılarak yerine “kalekol” yapılmasına karşı çıkan bir grup BDP’li bölgeye gitti.

  “Kalekol” karşıtı eylem, dün saat 15.30 sıralarında köyün 200 metre dışındaki jandarma karakolunda çatışmaya dönüştü. BDP’li ve köylülerden oluşan yaklaşık 250 kişilik gruptan bazı kişiler, kalekol inşaatında çalışan işçilere engel olmak istedi. Gruptakiler, molotofkokteyli atarak şantiyeye girmek isteyince, güvenlik güçleri gaz bombasıyla müdahale etti.  Protestocuların inşaatına girmesine engel olmakta güçlük çeken jandarma, uyarı ateşi açtı. Ortalık savaş alanına döndü. Göstericilerin attığı molotofkokteylleri karakol bahçesindeki otları tutuşturdu. Karakol önündeki elektrik trafosu ile bahçedeki banklar da yandı. Olaylarda 18 yaşındaki Medeni Yıldırım vurularak hayatını kaybetti. 2’si ağır 9 kişi de yaralandı. Olaylar üzerine Lice Cumhuriyet Savcısı, Kayacık Jandarma Karakolu’na gitti. Diyarbakır Barosu, Tabipler Odası, İHD’nin de aralarında bulunduğu sivil toplum örgütleri de heyet oluşturarak Lice’ye gönderdi. Olaylar sonrasında kapanan Diyarbakır-Bingöl karayolu ulaşıma açıldı. Akşam saatlerinde olaylar büyük ölçüde yatışırken, bölgeye takviye yapıldı.

  VALİ: SÜRECİ SABOTE ETME ÇABASI

  Diyarbakır Valisi Cahit Kıraç, olaya ilişkin yaptığı açıklamada, “Barış süreci coşkuyla giderken bu tür hadiselerin olmasını hiçbir şekilde tasvip etmemiz mümkün değildir. Süreci sabote ve provoke etmek isteyen değişik gruplar olabilir. Bu provokeyi kim hangi gerekçeyle yapıyorsa yapsın, mutlaka idari ve adli soruşturmalar sonrasında ortaya çıkacaktır. Diyarbakır’da 15 karakolun yenileme kararı verilirken 9 karakolun da kapatılması kararlaştırılmıştır, kapatılmıştır” dedi.

  PKK: ÇÖZÜM SÜRECİNE DARBEDİR

  PKK’ya yakın yayın yapan Nuçe TV’ye telefonla bağlanan PKK yöneticilerinden Beritan Dersim ise saldırının çözüm sürecine vurulan bir darbe olduğunu söyledi. Beritan Dersim, “Bu olayı
  süreci provoke etmeye yönelik bir saldırı olarak görüyoruz. Bu saatten sonra AKP’ye, bizim oyalanmaya tahammülümüzün kalmadığını hatırlatmak gerekir” dedi.

  Kadıköy’de Lice yürüyüşü

  Lice’deki olaylar İstanbul’da protesto edildi. Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda toplanan protestocular, Kuşdili Caddesi’nden Boğa Heykeli önüne yürüyerek olaylara tepki gösterdi.
  Beşiktaş Abbasağa Parkı’nda toplanan bir başka grup ise Beşiktaş Köyiçi Meydanı’ndaki Kartal Heykeli’ne yürüdü.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı