ANTALYA HABERLERİ

Kaleiçi’ne milyonluk proje  

Salim UZUN/HÜRRİYET
11.10.2017 - 14:46Son Güncelleme :

Antalya’da Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı mimarisine ev sahipliği yapan kültür mirası Kaleiçi’nin çehresini değiştirecek özel bir proje hazırlandı.

Salim UZUN/HÜRRİYET

TÜRKİYE’nin en önemli kültür mirasları arasında yer alan Antalya Kaleiçi’nin aslına uygun şekilde düzenlenmesiyle ilgili çok önemli ve geniş kapsamlı bir proje çalışması yapıldı. Rölöve ve Anıtlar Bölge Müdürlüğü tarafından hazırlanan projenin tahmini maliyeti ise 300 milyon lira.

ÇEVRE DÜZENLEMESİ

Proje kapsamında farklı niteliklerde kullanılan 2 bin yapının aslına uygun şekilde restore edilmesi planlanırken, Hıdırlık Kulesi, Hadrianus Kapısı, Kesik Minare ve Saat Kulesi gibi tarihi yapıların çevresinde de tarihi dokuyu destekleyici çevre düzenlemeleri öngörülüyor.

SURLAR DA DÜZENLENECEK

Projeye göre; tamamlama çalışmasına gerek olmayan ancak Kaleiçi’nin tarihi dokusuna uygun olmayan şekilde projelendirilen yapılara ise bina giydirmesi yapılacak. 18 kişilik uzman ekibin hazırladığı projede tarihi surlar da unutulmamış. Mevcut surların tamiri yapılarak Kaleiçi ziyaretçilerinin bu surlar üzerinde gezmesi planlanıyor.

VİDEO HAZIRLANDI

Kaleiçi’nin tamamını dijital olarak tarayan uzmanlar, özel çizim ve grafik yöntemleriyle tarihi mekânda uygulanacak projenin son halini video haline de getirdi. Videoda proje sonrası Kaleiçi’nin nasıl bir görünüme kavuşacağı tüm detayları ile yansıtılıyor. Videoda Kesik Minare’nin restorasyon sonrası nasıl bir görünüme kavuşacağı da gösteriliyor.

 ULUSAL PROJE OLABİLİR

 Antalya Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi’nin de desteklediği proje çalışmasının kısa bir süre içerisinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sunulması bekleniyor. Projenin ulusal nitelik kazanması için ayrıca Başbakanlık düzeyinde girişimlerin de yapılması bekleniyor.

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Kaleiçi’ne milyonluk proje   hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Ekim 2017 tarihinde saat 14 46’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kaleiçi’ne milyonluk proje   haberi güncellenecektir.ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:12
 • Guneş
  07:54
 • Öğle
  13:01
 • İkindi
  15:34
 • Akşam
  17:49
 • Yatsı
  19:19
Sayfa Başı