ANTALYA HABERLERİ

Kaleiçi Çiçek Açtı

IHA
16.07.2015 - 14:40Son Güncelleme :

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MENDERES TÜREL, ÇİÇEK AÇAN ŞEHİRLER KAPSAMINDA KALEİÇİNE YAPILAN PARK VE PEYZAJ DÜZENLEMELERİNİ İNCELEDİ

IHA

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Kanada merkezli Çiçek Açan Şehirler Yarışması kapsamında Kaleiçi’nde yapılan park ve peyzaj düzenlemelerini inceledi.
Kanada merkezli bir sivil toplum kuruluşu olan Communities in Bloom’un, Uluslararası Çiçek Açan Şehirler Proje Yarışması’na Kaleiçi ile katılan Antalya hazır. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, yarışma kapsamında Büyükşehir Belediyesi tarafından çiçeklendirilen Hıdırlık Sokak, Mermerli Sokak ve Hesapçı Sokak’ı gezdi. Türel, Eski Yanık Hastane alanında yapılan park ve seyir terası çalışmasını inceledi. Başkan Türel, 22-25 Temmuz tarihleri arasında değerlendirme için Kanada’dan gelecek jürinin incelemesi öncesi yetkililerden bilgi aldı. Duvarları rengarenk çiçeklerle süslenen tarihi evleri, süs ve çiçek saksılarıyla süslenen sokakları ile Kaleiçi, ziyaretçileri hayran bıraktı.
BİTKİ KUŞAĞI
Proje kapsamında Hıdırlık Sokak, Mermerli Sokak ve Hesapçı Sokak ve Eski Yanık Hastane alanını içine alan düzenlemede sokak boyunca yaklaşık 630 adet ahşap saksı yerleştirildi. Sokak boyunca Antalyalıların ve turistlerin dinlenip soluklanabileceği 17 adet bank üzeri bitki takı konuldu. Ferforje askılı çiçekliklerin bulunduğu sokaktan geçenler bitki çeşitliği ile adeta kendilerini bitki kuşağına girmiş hissediyor. Hesapçı Sokak girişi ve meydana girilen iki duvarda canlı duvar uygulaması yapıldı.
MUHTEŞEM SEYİR TERASI
Bin 200 metrekarelik Eski Yanık Hastane meydanına girişte anıt ağaçları sembolize etmek ve gelen misafirlere toplanma ve gölge alan oluşturacak 3 keçiboynuzu ağacı dikildi. Ayrıca 3 adet keçi heykeli konuldu. Begonvillerle sarılı pergolalar, sıcak yaz günlerinde serinleme amaçlı su havuzları yapıldı. Falezler üzerinden 12 metre uzunluğunda muhteşem Yat Limanı ve Antalya manzaralı cam seyir terası oluşturuldu. Kaleiçi’nin evlerine özgü su kuyuları konularak geçmişte su gereksiniminin nasıl sağlandığı sembolize edildi.
KAYBOLAN ÇİÇEKLER KALEİÇİ’NDE
Meydan ve sokak boyunca Antalya’nın kaybolan çiçekleri dikildi. Sürdürülebilirliğin ön planda tutulduğu projede elektrik güneş panellerinden sağlanıyor. Kaleiçi sakinlerinin projeyi sahiplenmesi ve yaşatabilmesi için saksı bitkilerinin sulaması Kaleiçi sakinlerine ve esnafa bırakıldı. Hıdırlık Sokak, Mermerli Sokak ve Hesapçı Sokak’la başlayan projenin daha sonradan geliştirilerek tüm Kaleiçi’ne ve şehre yayılarak bir şehir projesi haline dönüştürülmesi hedefleniyor.
STK’LARLA İŞBİRLİĞİ
Çiçek Açan Antalya Projesi, Büyükşehir Belediyesi, Valilik, Expo 2016, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Peyzaj Mimarları Odası ve STK’larla işbirliği içinde yürütülüyor. Proje kapsamında Kaleiçi’nde düne ve bugüne dair tüm değerlerini içinde barındıran, onu koruyan ve bu değerlerin gelecek kuşaklara da aktarılmasını sağlayacak düzenlemeler yapıldı. Yaklaşık 4 milyon 530 bin lira bedel ile uygulamaya çıkan Kaleiçi Hıdırlık Sokak Kentsel Tasarım Projesi, 9 Mart 2015 tarihinde başladı ve 6 Temmuz 2015 tarihinde yapımı tamamlandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Kaleiçi Çiçek Açtı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Temmuz 2015 tarihinde saat 14 40’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kaleiçi Çiçek Açtı haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:57
 • Guneş
  07:37
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  15:34
 • Akşam
  17:52
 • Yatsı
  19:19
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı