ANKARA HABERLERİ

Kale’de özlenen manzara

Sedat CENİKLİ
27.03.2017 - 14:57Son Güncelleme :

Ankara Kalesi’ne sprey boyalarla verilen tahribat Hürriyet Ankara’nın haberlerinin ardından temizlendi. Temizlik çalışması 1.5 ay sürerken, Ankara Kalesi’ni ziyaret eden turistler, “Kale’nin bu şekilde korunması için gerekli adımlar atılmalı” dedi.

Sedat CENİKLİ

Tarihi kayıtlara göre M.Ö. 2’nci yüzyılda inşa edilen ve kentin yüzlerce yıllık tarihine tanıklık eden Ankara Kalesi’ndeki yüz kızartan manzara, Hürriyet Ankara’nın ısrarcı haberlerinin ardından giderildi. Kentin simgelerinden Ankara Kalesi’nin tarihi surlarına sprey boyalarla yapılan grafiti ve yazılar, Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Daire Başkanlığı ekiplerince temizlendi. Surları temizliğinde Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne bağlı Ankara Restorasyon ve Konservasyon Bölge Laboratuvarı Müdürlüğü kararıyla buhar makinesi, saf aseton ve boya sökücü özel sıvı bir madde kullanıldı. Ekiplerin, tarihi dokunun zarar görmemesi amacıyla titizlikle yürüttüğü çalışmalar 1.5 ay sürdü.

Kale’de özlenen manzara

BU ŞEKİLDE KORUNMALI

Ankara Kalesi’ne sprey boyalarla verilen zararın giderilmesinin ardından ziyaretçilerin de yüzü güldü. Kaleyi ziyaret eden turistler, “Binlerce yıllık surlar, kendini bilmez insanlar tarafından boyalarla kirletiliyordu. Surların bazı bölümleri, tuvalet olarak kullanıldığı için gezilmiyordu. Şimdiyse tüm bunlardan arınmış durumda. Bundan sonra da kalenin bu şekilde korunması için gerekli adımlar atılmalı” ifadelerini kullandı.

HÜRRİYET ANKARA DEFALARCA YAZDI

Hürriyet Ankara, Ankara Kalesi’ndeki tahribatı; ‘Bu turist bir daha gelir mi’, ‘Güvenlik şart’, ‘Bunun adı vandallık’, ‘Bu ayıba kim dur diyecek’, ‘Tarihe grafiti’, ‘Kaleye yakın takip’ manşetleri ve ‘Tarihi gaddarlık’, ‘Aşk tahribi’, ‘Ankara Kalesi’nde tarihi ayıp’, ‘Kim dur diyecek’ haberleriyle gündeme getirmişti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Kale’de özlenen manzara hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Mart 2017 tarihinde saat 14 57’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kale’de özlenen manzara haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı