ANKARA HABERLERİ

Kalede hatlar yerin altına

Elif KOÇAK / A.A.
01.05.2011 - 00:00Son Güncelleme :

Başkent turizmine yön verecek önemli yerlerden biri olan Ankara Kalesi’nin sorunlarının çözümü için hazırlanan “Kale Eylem Planı” tüm hızıyla sürüyor.

Elif KOÇAK / A.A.

Kale ve çevresinin yeniden düzenlenerek Ankara turizmine bir cazibe merkezi olarak kazandırılması amacıyla eylem planından hareketle ele alınan konular şekillenmeye başlıyor. Sorumlu ve işbirliği yapılacak kuruluşlarla, faaliyetlere yönelik gerçekleştirilen toplantılarda, öneriler, düşünceler ve çözüm yolları tartışılıyor.
Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürü Doğan Acar, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel’in göreve gelmesiyle Başkent’te turizm çalışmalarının hız kazandığını söyledi. Valilik tarafından 2010 yılında gerçekleştirilen üç toplantıda Ankara turizminin masaya yatırıldığını, sektör temsilcilerinin de katılımıyla tartışıldığını dile getiren Acar, daha sonra 15 Şubat 2011’de “Ankara Kalesi’nin Sorunları ve Çözüm Önerileri Toplantısı” yapıldığını bildirdi.
Vali Alaaddin Yüksel başkanlığındaki toplantının ardından konuşulan konuların sonuç raporunun açıklandığını belirten Acar, “Kararlar bir eylem planı haline dönüştürülerek ilgili kamu kurum kuruluşlarına, belediyeler ve sivil toplum kuruluşlarına iletildi, plana uygun hareket edilmesi istendi” dedi.

Belediyeye görev

Acar, toplantıya turizm sektör temsilcileri, Ankara’nın kanaat önderleri ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve Kale esnafının katıldığını belirtti.
Raporda, öncelikle Kale’nin turizm planı hazırlanmasının yer aldığını bildiren Acar, Kale’nin Hıdırlık Tepesi, Hacı Bayram-ı Veli Camisi ve Hamamönü semtiyle birlikte düşünüldüğünü kaydetti.
Eylem Planı kapsamında 27 Nisan’da Ankara Vali Yardımcısı Yıldırım Uçar başkanlığında toplandıklarını ifade eden Acar, “Bu toplantıda da o günden bu yana yapılan iş ve işlemler gözden geçirildi” diye konuştu.
Toplantıdaki en önemli konulardan birinin elektrik ve telefon hatlarının yer altına alınması olduğunu anlatan Acar, “Bu konuda Büyükşehir Belediyesi yetkili kılınmıştı. Onlar da 15 Mayıs’a kadar ASKİ tarafından zemin etüdü yaptırma, içme suyu, pis su, yağmur suyu, elektrik ve doğalgaz hatlarının düzenlenmesi ve galeri sisteminde yapılması için kazı gerektiğini belirtti. Kazı işi kolay bir iş değil, kuruldan karar gerekiyor” dedi

Pazarlama şansına sahibiz

TARİHİ, kültürel ve doğal birçok mirası bünyesinde barındıran Ankara Kalesi’nin kentin önemli simgelerinden biri olduğuna dikkati çeken Acar, şunları kaydetti: “Ankara Kalesi tarihin ve kültürün binlerce yıllık birikimini taşıyan ve bu birikimi pazarlama şansına sahip muhteşem bir yapıdır. Başkent turizmine kazandırılmalıdır. Kale, tarihin ve kültürün binlerce yıllık birikimini taşıyan ve bu birikimi pazarlama şansına sahip eşsiz, muhteşem bir yapıdır. Kale gibi yerlerin manevi değerleri de vardır. Projelerin tümü gerçekleştiğinde Ankara için milyonlarla ifade edilen turist sayıları da yakalanacaktır. Ankara tarihini yansıtması bakımından Başkent turizminde bir cazibe merkezi olacak Kale, kentin önemli simgelerindendir.”

Herkes iyi niyetini ortaya koydu

ACAR, kaledeki çalışmaların en kısa zamanda tamamlanarak turizme sunulması için çabaladıklarını belirterek, “Belediyeler, sivil toplum kuruluşları, turizm sektör  temsilcileri  tüm iyi niyetlerini ortaya koymuş durumda” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kalede hatlar yerin altına haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

07 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:03
 • Guneş
  07:50
 • Öğle
  12:51
 • İkindi
  15:16
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  19:06
Sayfa Başı