« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kaleci

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Ziya ŞENGÜL

Türkiye liglerinin en iyi kalecisi kim diye soracak olursak, sanırım hemen hemen herkes bir çırpıda tereddütsüz Rüştü der.

Gerçekten Rüştü iyi kaleci... Tanrı her türlü yeteneği kaleci olması için vermiş kendisine... Kalesinde iyi futbol sergilediğinde seyredenlere doyumsuz keyifler verir... Bir başına takımını kurtaran olur. Bu sezon da çoğu maçı Fenerbahçe'ye kazandırandı... Ligin ilk yarısında Fenerbahçe'nin en yakın rakibine 9 puan fark atması, hiç kuşkusuz Rüştü'nün hünerli ellerinin sayesindeydi... Ligin ikinci yarısında Fenerbahçe kendi sahasında ve deplasman maçlarında inanılmaz puanlar kaybederken, Rüştü de takımıyla birlikte aranan adam oldu... İnanılmaz hatalı gollere izin verdi. Kendisine güvenenlerin güvenini yitirdi. Türkiye'nin gelmiş geçmiş en iyi kalecisi gösterilen Turgay Şeren, yazılarının çoğunda ‘‘kaleci olanlar savunma oyuncularının rakiple girdiği mücadelede kalelerini terketmemelidir’’ deyip durdu. Turgay Şeren'in uyarıları sadece Rüştü'ye değildi. Tüm oynayan kalecilereydi. Şeren'in uyarılarının ne kadar etkili olduğunu bilemem. Rüştü'nün bu uyarılara pek itibar ettiğini de söyleyemem. Rüştü'nün hocası takım arkadaşım Datcu'nun en iyi şekilde Rüştü'yü uyardığına inanan adamım.

Fakat Rüştü her ne hikmetse bazı maçlarda sorumsuz davranmaya özen gösteriyor. Fenerbahçe adına kurtardığı maçlar ne kadar çoksa, kaybettirdiği maçlar da bir o kadardır. Sorumsuzca kalesini terkedişi, bir kaç değil, iki elimizin parmakları kadar olmuştur. Hoşgörülü olan bizler bile Rüştü'nün kaybettirdiği maçlara hayıflanıp, kızgın olmuşuzdur. Çünkü kendisine yakıştıramamışızdır. Hiç bir zaman da yakıştırmaya niyetimiz olmayacaktır.

İyi kaleci diye gördüğümüz Rüştü'ye, Turgay abisinin uyarılarına kulak vermesini öğütlerim... .Bunları da Beğenebilirsiniz