Gündem Haberleri

  Kalbini çanta gibi yanında taşıyor

  A.A
  01.08.2009 - 01:00 | Son Güncelleme:

  Kalp hastası İsmail Çıvgın, kendisine nakledilecek uygun kalp bulunamayınca, yanında çanta içinde taşıdığı yapay kalple hayatta kalmaya çalışıyor.

  MANİSA’nın Saruhanlı İlçesi Halitpaşa Beldesin’de İsmail Çıvgın’a, 2005 yılında nefes darlığı nedeniyle gittiği doktorda kalp yetmezliği teşhisi konuldu, iki ay önce de ameliyatla yapay kalp takıldı. Uygun kalp bulunduğu haberi gelinceye kadar kalbini yanında çanta gibi taşıyacağını anlatan Çıvgın, “Ya ölümü beklemeyi ya yanımda kalbimi çanta gibi taşımayı seçecektim. Ben umudu ve hayatı seçtim” diye konuştu. Çıvgın, “4 yıl önce fabrikada çalışırken birden nefesim daraldı. Göğsümde yanma oldu, soluk alamamaya başladım. Manisa’da hastaneye gittim. Rahatsızlığıma kalp yetmezliği teşhisi konuldu. Bunun ardından İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 1 ay tedavi gördüm. 3 yıl boyunca sıkıntı yaşamadım, iyileştiğimi düşündüğüm sırada yeniden aynı şikayetle hastaneye gittim. Doktorlar, 3 gün içinde ameliyat olmazsam hayatımın tehlikeye gireceğini söyledi. Uygun kalp bulununcaya kadar yapay kalple yaşamayı kabul ettim.”

  Kalp pompaları kas gibi çalışıyor

  TÜRKİYE’de 500 bin dolayında kalp yetersizliği sorunu bulunan hasta var. Her yıl bunların 2500-3000’i yaşamlarını sürdürebilmek için kalp nakli olmak zorundalar. Ancak sadece yüzde 1-2’sine organ bulunabiliyor. Pompaların temel işlevi kalbin görevini üstlenmek. Akciğerlerden kalbe gelen temiz kanı, kalp kası gibi çalışarak aort damarına pompalıyor. Böylece kanın vücutta dolaşmasını sağlıyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı