Gündem Haberleri

  Kalbine baktırdı, törende ortaya çıktı

  A.A
  14.10.2008 - 13:16 | Son Güncelleme:

  Aktütün saldırısı sırasında golf oynadığı ve şehitlerden haberi olmadığı için eleştirilen Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Babaoğlu’na göğüs ağrısı nedeniyle önceki gün GATA'ya gitti. Anjiyo yapılan Babaoğlu'na 'aşırı stres' teşhisi konuldu. Babaoğlu bugün bir ödül töreninde ortaya çıktı. Eleştiri oklarının hedefindeki komutan konuşmasını kısa kesti ve keyifsiz olduğu gözlendi.

  İŞTE KOMUTANLARIN KATILDIĞI TÖRENDEN FOTOĞRAFLAR

  2007-2008 uçuş eğitim yılı hava yer atış yarışmaları ödül töreni, Akıncı'daki 4. Ana Jet Üs Komutanlığı'nda yapıldı.

  Törene, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Atila Işık katıldı.

  Hava Kuvvetleri Eğitim Daire Başkanı Tuğgeneral Kubilay Selçuk, yaptığı konuşmada, hava yer atış yarışmalarının her yıl yapıldığını belirterek, bu yılki yarışmaya 17 muharip filodan 172 uçucu personelin katıldığını ifade etti. Tuğgeneral Selçuk, bu tür yarışmaların harbe hazırlık faaliyetlerini doğrudan etkilediğini, TSK'nın gücüne güç kazandırdığını kaydetti.

  Daha sonra Orgeneral Başbuğ tarafından yarışmada dereceye giren filoların bağlı bulunduğu üs komutanlarına şilt ve ödül verildi. Malatya'daki 7. Üs Komutanı Tuğgeneral Kazım Öndül, Konya'daki 3. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Bertan Nogaylaroğlu, Bandırma'daki 6. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Ayhan Gümüş, Orgeneral Başbuğ'un elinden ödüllerini aldı.

  Orgeneral Koşaner de birinci kategoride birinci olan 172. Filo'nun komutanına, ikinci kategoride birinci olan 132. filonun komutanına, üçüncü kategoride birinci olan 171. filonun komutanına ve dördüncü kategoride birinci olan 161. filonun komutanına ödüllerini sundu.

  Orgeneral Babaoğlu da ferdi olarak kategorilerde birinci olan pilotlara şilt ve ödüllerini verdi. Orgeneral Babaoğlu'nun ödül verdiği pilotlar arasında kadın pilot Yüzbaşı Hürriyet Munanoğlu da yer aldı.

  Orgeneral Işık ise bakım kategorisinde birinci olan 171. Filo personeline ödüllerini takdim etti.

  ORGENERAL BABAOĞLU'NUN KONUŞMASI

  Ödül töreninin ardından konuşma yapan Orgeneral Babaoğlu, Türkiye'nin bulunduğu coğrafya nedeniyle ülkenin güvenliği ve bölgenin istikrarı için güçlü bir silahlı kuvvetlere sahip bulunmanın kaçınılmaz bir ihtiyaç olduğunu vurguladı.


  İcra edilen son harekatların günümüz modern silahlı kuvvetleri içinde hava kuvvetleri harekatının sonuca doğrudan etki edebilecek güç konumuna eriştiğini gösterdiğini ifade eden Orgeneral Babaoğlu, bu konuma erişilmesinde en önemli faktörlerden birinin hava kuvvetlerinin sahip bulunduğu ileri teknoloji olduğunu belirtti.

  Orgeneral Babaoğlu, saatte bin kilometreyi aşan bir süratle onlarca dinamik parametreyi değerlendirip zamanında ve doğru karar vermenin ve bu kararın gereklerini saniyelerle ifade edilebilecek kısa zamanda maharetle uygulamanın oldukça yüksek bir eğitim seviyesi gerektirdiğini kaydetti.

  Nitelikli insan gücünün en az eldeki silah sistemlerinin sahip olduğu üstün teknoloji kadar önem taşıdığını vurgulayan Orgeneral Babaoğlu, “Şunu gururla ifade etmek isterim ki, NATO'nun ve bölgesinin en güçlü hava kuvvetlerinden biri olan Türk Hava Kuvvetleri, sahip olduğu modern platformlar, gelişmiş silah sistemleri, en önemlisi eğitimli, çağını iyi okuyan, ilgi alanında ona yön vermeye ant içmiş üstün nitelikli personeliyle ülkemiz güvenlik ve savunma politikalarının gerçekleştirilmesinde önemli roller üstlenmektedir” dedi.

  Birçok ülkenin hava kuvvetlerinin eğitim almak amacıyla Türk Hava Kuvvetleri ile iş birliği yapmak istediğini belirten Orgeneral Babaoğlu, katıldığı uluslararası eğitim, tatbikat ve yarışmalarda elde ettiği başarılarla adından sıkça söz ettiren Türk Hava Kuvvetlerinin dünyada örneği ender görülen Anadolu Kartalı ve Eğitimi kapsamında ABD'den İngiltere'ye, Pakistan'dan İtalya'ya kadar birçok ülkenin hava kuvvetleri birleşik ve müşterek eğitimler gerçekleştirdiğini aktardı.

  Orgeneral Babaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
  “Ayrıca, bölücü terör örgütüne karşı yurt içinde ve yurt dışında yoğun olarak 16 Aralık 2007 tarihinde başlanan ve halen gerektikçe günün her saatinde ve her türlü hava koşulunda icra edilen hava harekatlarında alınan başarılı sonuçlar, Türk Hava Kuvvetlerimize hem yurt içinde, hem de yurt dışında haklı bir itibar kazandırmıştır. Yakın zamanda Hava Kuvvetlerimizin envanterine girecek insansız hava sistemlerinden elde edeceğimiz gerçek zamanlı istihbarat bilgilerinin daha da artmasıyla bu başarının katlanarak artacağını değerlendiriyorum.”


  Orgeneral Babaoğlu, bu yarışmada sergilenen üstün performans ve kaydedilen isabetli vuruşların TSK'nın sahip olduğu üstün eğitim seviyesinin en güzel örneklerinden biri olduğunu belirterek, her sene geliştirilen derecelerin muhtemel bir harekatın Hava Kuvvetleri'nin pilotlarının yetenekleriyle şekilleneceğini müjdelediğini söyledi. Orgeneral Aydoğan Babaoğlu, “Yüce ulusumuzun bizden beklentilerini eksiksiz karşılayacağımızın garantisini gururla verebilirim” dedi.

  Daha sonra, Orgeneral Başbuğ ve beraberindeki kuvvet komutanları, dereceye giren personelle fotoğraf çektirdi. Orgeneral Başbuğ, “Üstün başarılarınızın gelecekte de artarak devam edeceğine inanıyorum. Başarılarınızdan dolayı sizleri kutluyorum. Gelecekteki faaliyetlerinizde de üstün başarılar diliyorum” diye konuştu.

  Orgeneral İlker Başbuğ, tören mangasını selamlayarak alandan ayrıldı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı