"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Kalaylı Kaplarda Alaylı Yemekler

Bakırı eskisi kadar kullanmadığımız için bakırcılık da yok olup giden meslekler listesine eklenmek üzere.

Bir bakır delisi olarak buna ne kadar üzülüyorum bilemezsiniz. Evimin her köşesini bakır objeler süslüyor, bunlara her fırsatta yenilerini ekliyorum.
Bakırla ilgili bir de kitap yazmak hep vardı aklımda. Bakır objeleri tanıtmak ve bakır kaplarda pişen yemeklerden örnekler vermek istiyordum. Son yıllarda bu kitap kafamda iyice netleşti ve en sonunda da kolları sıvadım.
Pek çok değerli esere imza atmış olan araştırmacı Uğur Aktaş’la tanışmam da işleri bayağı kolaylaştırdı doğrusu. Birlikte, uzun sürecek bir çalışmaya başladık. Sonunda da çalışmalarımız ve araştırmalarımız meyvesini verdi, ortaya “Kalaylı Kaplarda Alaylı Yemekler” isimli kitap çıktı.
Kitapta bakır mutfak objelerini tanıtmaya, kullanım şekillerini anlatmaya çalıştık. Objeleri tek tek ele aldık ve çeşitlerini de bir ana başlık altında topladık.
Ayrıca bu kitapta bakır objelerin hatıralarımdaki yeri ve hikayeleri de yer alıyor. Bu bir yemek tarif kitabı değil ama “Alaylı Yemekler” bölümünde bakır kaplarda pişen birkaç yemeğe de yer vermeye çalıştım.
Bakırın Türk yemek kültüründeki yerinin çok değerli olduğunu düşünüyor ve araştırmalarımız boyunca bize kaynaklık eden eserlerin yazarlarına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

KAKAO SOSLU CIRIKTA

Unu derin bir kaba koyun. Bulabilirseniz kabartma tozu gibi paketlerde satılan toz maya kullanın, çok pratik bir malzemedir. Ama bildiğimiz toz mayadan 2 tatlı kaşığı kadar kullansanız da olur.
Mayayı, toz şekeri ve tuzu unun üzerine serpiştirip kaşıkla karıştırın. Ilık süt ve yumurta sarılarını katarken tel çırpıcı yardımıyla iyice çırpın. Koyu muhallebi kıvamındaki hamuru oda sıcaklığında 30 dakika kadar dinlendirip mayalanmasını sağlayın.
Diğer taraftan kenarları yüksek, küçük bir tencereye bol miktarda yağ koyup kızdırın. Yağ kızınca ocağın altını kısın. Mayalanan hamurdan kaşık yardımıyla bir miktar alıp kızgın yağa şerit gibi uzatarak dökün.
Her seferinde kaşığı kızgın yağa sokup çıkarın ki, hamur kaşığa yapışmasın. Hamuru yağa dökerken şerit şekli veremiyorsanız yuvarlak oluşturacak şekilde de dökebilirsiniz. Kızarttığınız hamurları kağıt havlu serdiğiniz tabağa alın. Sosu hazırlamak için su, un, toz şeker ve kakaoyu bir tencereye aktarıp kısık ateşte, sürekli karıştırarak kaynayıncaya kadar pişirin ve ocaktan alın. Hafif ılık hale gelmesini bekleyip hamurların üzerine gezdirin. Tatlıyı servise sunun.

Malzeme listesi

- 2 su bardağı un
- 1 paket kuru toz maya (instant maya) (2 tatlı kaşığı kuru maya da kullanabilirsiniz.)
- 1 su bardağı ılık süt
- 1 çay kaşığı tuz
- 1 yemek kaşığı toz şeker
- 2 adet yumurta sarısı
Kakaolu sos için;
- 2 su bardağı su
- 1,5 yemek kaşığı un
- 5 yemek kaşığı toz şeker
- 3 tepeleme yemek kaşığı kakao

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI