Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Kainat sensin

Astrolog Zeynep Değirmencioğlu’nun anlatımı ve piyanist Tuluyhan Uğurlu’nun doğaçlama yorumuyla ’Evren Enerjilerine Müzikle Meditasyon’ adlı değişik bir etkinliği haber vermek istedim sizlere...

Sevgili Neslihan Yavuzer Behmuaras (ya da New Age Nesli mi demeliyim!) hayatıma hep güzel müzikler katmıştır. O yüzden ondan gelen her türlü öneriye teslim olurum tereddütsüz. Bu cumartesi planınız ne bilmiyorum ancak ’Kainat Sensin’ başlığıyla beni kendine çeken bu organizasyon aklınızda bulunsun istedim.

Unutmayınız, gerçekten de kainat sizsiniz! Ve evet, dünya sizin etrafınızda döner, tabii eğer isterseniz...

Gelelim etkinliğe...

Astrolog Zeynep Değirmencioğlu’nun dünyaya hızla akan evren enerjileri hakkında yapacağı bilgilendirici konuşmaları piyanist Tuluyhan Uğurlu’nun müzikal doğaçlamayla yorumlayacağı ’Káinat Sensin’ adlı meditatif etkinlik, 20 Ekim Cumartesi günü Aya İrini’de yapılacak. Gökcisimlerinin titreşimlerinin söze ve müziğe dökülerek vücut bulacağı etkinlik Ayasofya Müzesi Müdürlüğü himayesinde düzenlenecek.

Astrolog Zeynep Değirmencioğlu, 2002 yılından itibaren gökyüzünden dünyaya yansıyan ve hücrelerimize kadar bizi etkileyen yepyeni bilgileri kitlelerle paylaşmak için bir dizi etkinlik düzenliyor. Yıllardır evren üzerine pek çok konser veren piyanist Tuluyhan Uğurlu ise bu etkinliğe mistik ve doğaçlama icrası ile katılıyor. Bizlere ’duyularımızla yıldızlara dokunabilme’ olanağı sağlayabilir.

Astrolojiyi, bireysellikten çok evrensel yanıyla ele alan Değirmencioğlu, oluşan enerji koridorunu şöyle tanımlıyor: "Samanyolu galaksisi, Herkül takımyıldızına doğru kaymakta. Yaklaşık yüz bin yılda 26 derece olan bu kayma, hızını artırarak 1992-2002 arası 3 derece birden kaydı.

Bu oluşumun yanı sıra 500 yılda bir birleşen Sirius takımyıldızından da Andromeda’ya güçlü ışınlar yönlenmiş bulunuyor. Andromeda galaksisi ve bu galakside bulunan Ülker, Herkül, Kraliçe ve Koltuk, Orion, Yılancı takımyıldızlarına ve onlardan da Güneş sistemimize alışkın olmadığımız enerji dalgaları adeta bir şelale gibi akıyor.

Bütün bunlar tek bir anlama geliyor: Hücrelerimize kadar bizi etkileyen yepyeni enerjilerle evrimimiz hızlanıyor, hem biz hem de dünyamız değişiyor. Ve henüz genel bir açıklama yapmaktan kaçınan bilimadamlarının şaşkınlıkla fark etmeye başladıkları inanılmaz bir olay daha gerçekleşiyor: DNA sarmallarımız artıyor, bağışıklık sistemimiz yeni enerjilere uyumlanmak için güçleniyor.

İnsanlık için çok önemli bir ’geçiş ve adaptasyon’ dönemi olan bu zaman diliminde ’Káinat Sensin’ başlıklı etkinliği gerçekleştirmemizin amacı, enerjileri ile bizi yıkayan ve kaçınılmaz bir değişime uğratan gökcisimlerinin neleri ’sembolize’ ettiklerini açıklamak ve bu enerjileri, evrenin dili olan müzik eşliğinde meditasyon yaparak kendi iç álemimizde uyandırmaktır."

Yüzlerce yıl önce Mevlana’nın da dediği gibi: Sen bedende küçük bir álemsin, fakat hakikatte ise káinat sensin.
X