« Hürriyet.com.tr

Kahvenizi nasıl alırdınız

Türkiye’deki kahve tüketimi Avrupa ortalamasının otuz beşte biri kadar. Ancak her geçen gün yeni kahve mağazaları açılıyor, kahve çeşitleri piyasaya çıkıyor. Artık değişik lezzetlerde kahve içmek için ille de kafelere gitmek gerekmiyor. Market reyonlarında uygun fiyatla, zevkinize göre bulabileceğiniz kahveleri evde kendiniz yapabilirsiniz.

Fatma Seda KARA
X
Bazen ayılmak, bazen keyif, bazen de gece geç saatlere kadar ayakta kalmak için içeriz kahveyi. Son yıllarda durum yavaş yavaş değişmeye başlasa da, bizim için kahve ikiye ayrılır: Türk kahvesi ve Nescafe. Yıllardır bir kahve çeşidi olarak kabul ettiğimiz Nescafe, aslında ‘instant’, yani çözülebilir hazır kahve markasıdır. Türk kahvesi ve hazır kahvenin dışında artık market raflarında filtre kahve, espresso ve cappuccino da bulmak mümkün. Sağlıklı yaşarım ama kahvemden de vazgeçmem diyenler için filtre ve hazır kahvelerin kafeinsiz çeşitleri de yabancısı olmadığımız ürünler arasında.

EN ÇOK HAZIR KAHVE SATIYOR

Hızlı tüketime hazır kahveden daha elverişli bir kahve çeşidi yok. En çok satılan kahve çeşidi olmasının sebebi de hızlı tüketilebilmesi olsa gerek. Özellikle Jacobs, Nescafe ve Cafe Crown’ın en son çıkardığı 3’ü bir arada tek kişilik pratik poşet kahvelerden sonra... 3’ü bir ada kahve paketlerinde kahve, şeker ve süttozu bir arada bulunuyor. Jacobs ve Cafe Crown şekerli kahve sevmeyenler için ayrıca 2’si bir arada üretmiş. Bunun yanında Cafe Crown’ın fındık ve vanilya aromalı 3’ü bir arada kahveleri var.

Aromalı kahve keyfini sadece filtre kahve ile değil, Boaters’ın aromalı hazır kahveleriyle şipşak yaşayabilirsiniz. Ayrıca cinnamon hazelnut (tarçın- fındık), double chocolate (iki kat çikolata), Irish cream (İrlanda kreması), mocha orange (moka-portakal), rich hazelnut (zengin fındık), smooth vanilla (vanilya), toffee cappuccino (şekerleme-cappuccino) gibi birçok çeşidi var. Nescafe de gold ve classic çeşitlerinden sonra yumuşak, aromatik kahve tadını sevenler için Cap Colombie, yoğun ve zengin kahve tadı sevenler için ise Alta Rica’yı piyasaya sürdü. Davidoff da kahve reyonlarında rastladığımız bir marka oldu. Davidoff’un fine aroma, rich aroma ve dark roast espresso çeşitleri, kahve lezzetini daha yoğun tatmak isteyenler için. Her geçen gün yeni aromalı kahveler çıkmasına rağmen, Migros ve Macro gibi büyük marketlerde en çok satan marka hálá Nescafe. Buna karşılık Türkiye genelinde en çok Türk kahvesi içiliyor.

FİLTRE KAHVE ÇEŞİTLERİ ZENGİNLEŞTİ

Filtre kahve, Türkiye’de en az tüketilen kahve çeşidi olma unvanını, artan çeşit ve markalara rağmen kimseye kaptırmayacak gibi görünüyor. Halbuki Lavazza Türkiye distribütörü Musa Gümüştaş, filtre kahvenin niteliğini yitirmemiş bir tür olduğunu ve hazır kahveden daha taze olduğunu söylüyor. Kahve kültürü yerleşmiş ülkelerde filtre kahvenin daha fazla tüketildiğini ve en lezzetli kahvenin içileceği anda demlenen kahve olduğunu anlatıyor. Aslında yapımı düşünüldüğü kadar zahmetli de değil. Amerika ve Avrupa’da en çok tercih edilen French press dediğimiz makineyle 4 dakikada hazırlayabilirsiniz.

Jacobs’un uzun zamandır kahve reyonlarında görmeye alıştığımız maxima ve monarch filtre kahvelerinin yanında artık yeni alternatifler de yer alıyor. Boaters markasının hazır kahvenin yanı sıra filtre kahvede de French vanilla (Fransız vanilyası), rich hazelnut (zengin fındık), duble chocolate (iki kat çikolata) ve Irish cream (İrlanda kreması) çeşitleri bulunuyor. Davidoff’da da hazır kahve çeşitlerinin hepsinin filtre kahve versiyonunu bulabilirsiniz.

HAZIR CAPPUCCİNO’DA YENİ LEZZETLER

Cappuccino köpüğüyle, espresso sertliğiyle ün yapmış kahve çeşitleri. Lavazza, İlly, Jacobs Lorenzo, Davidoff ve Dallmayr’ın espresso çeşitleri var. Cappuccino’yu köpüklü içmek isterseniz hazır kahveler bu konuda sizi tatmin etmeyebilir. Ama yine de lezzet ve çeşit bakımından gayet zengin. Jacobs’un fındıklı, çikolatalı ve özel Milkalı çeşitleri tatlı ve şekerli kahve sevenler için ideal. Nescafe ise şekerli kahve sevmeyenler için ürettiği şekersiz cappuccino ile seçenek yaratıyor. Bir diğer cappuccino markası ise Natreen. Light çeşidi de var.

Fiyat aralıkları (YTL)

Gold-classic hazır kahve 4.99 - 7.89

Aromalı hazır kahve 6.40 - 17.45

Filtre kahve 7.79 - 19.25

Tek içimlik paket kahve 230 - 750 YKR

Kafeinsiz kahve 6.29 - 9.89

Espresso 4.79 - 19.39

Kaynak: Fatma Seda KARA

Hem renkli hem de orijinal