Gündem Haberleri

  Kahvehanesinde kütüphane kurdu

  A.A
  15.02.2011 - 11:36 | Son Güncelleme:

  Bitlis'in Ahlat ilçesinde yaşayan bir kahvehane işletmecisi, kahvehanede oluşturduğu kitaplıkla müşterilerinin kitap okumasını sağlıyor.

  Ahlatlı kahvehane işletmecisi Burhan Işık yaptığı açıklamada, insanların bilgilenmesi için böyle bir kütüphane oluşturduğunu ve bu uygulamanın olumlu sonuçlarını aldığını söyledi.

  İlçede 20 yıldır kahvehane işlettiğini ifade eden Işık, şöyle konuştu:

  “Eskiden kahvehaneler sigara dumanı ve çayla anılırdı. Ben ise çok farklı bir uygulamaya geçtim. Kahvehanemde bir kütüphane oluşturdum. Bunu ticari amaçla yapmadım. İnsanların buraya gelip kitapları okuyarak bir şeyler öğrenmesi, cahil kalmaması için böyle bir köşe kurdum. İnsanlar burada iki satır bir şeyler okusa bile bunun faydasını görecektir. İsteyenler dilediği gibi kütüphaneden yararlanabiliyor. Benim asıl amacım farklı ve yararlı bir hizmet sunmak.”

  80'DEN FAZLA KİTAP VAR

  Kendi imkanlarıyla oluşturduğu kütüphanede dini kitaplar ve romanların ağırlıkla yer aldığını belirten Işık, şu an itibariyle kütüphanede 80'in üzerinde kitap bulunduğunu dile getirdi.

  Kitap sayısının artması için çaba gösterdiğini anlatan Işık, “Kitap çeşidinin ve sayısının artması için hayırsever kişi ve kurumlardan destek bekliyorum. Kitap gönderirlerse sevinirim” dedi.

  Kahvehane müşterisi Murat Tok ise, kahvehaneye geldiği zaman rahatlıkla kitap okuyabildiğini söyledi.

  Tok, “Özellikle sigaranın da yasaklanmasının ardından, kahvehanede daha rahat oturabiliyoruz. Burada çeşitli kitaplar okuyup faydalanıyoruz. İhtiyaç duyduğumuz kitaplarını burada bulabiliyoruz” diye konuştu.

  Müşterilerden Salih Günay de, uygulama sayesinde uzun kış aylarını daha güzel şekilde geçirdiklerini dile getirdi.

  Güney, “Kış aylarında işimiz gücümüz olmadığı için, zamanımızın çoğunu kahvehanelerde geçiriyoruz. Ancak buraya geldiğimizde kitap okuma fırsatımız da oluyor. Bu bizim için oldukça güzel bir hizmet” diye konuştu.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı