Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kahve ve sigara Parkinson'a iyi

  Hürriyet Haber
  25.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD'li uzmanlar, erkeklerde, beyin hücrelerine zarar veren Parkinson hastalığına karşı kahve, kola, çikolata ve sigaranın koruyucu olabileceğini saptadı.

  Araştırma 30 yıl sürdü

  Amerikan Tıp Derneği'nin yayınında yer alan nörolog Webster Ross’un araştırması 30 yıl sürdü. Bu sürede 8 bin Japon ve Amerikalı erkek izlendi. Hiç kahve içmeyenlerin Parkinson olma riski, günde 4-5 fincan kahve içenlere göre 5 kat fazla çıktı. Günde 2-3 fincan kahve içenlerin de bu hastalığa karşı 3 misli korunduğu saptandı. Çikolata, çay, kola ve sigarada da benzer koruyucu etkiler gözlendi.

  Kadınlar için veri yok

  Uzmanlar kahve ile Parkinson arasındaki bağlantının kesin nedenini henüz saptayamadıklarını söylerken ‘‘Yaşlanmayla ortaya çıkan sinir hücrelerinin yıpranmasına karşı kafeinin koruyucu olduğuna inanıyoruz. Kafein kronik sinir hastalıklarına da iyi gelebilir’’ dediler. Araştırmada sadece erkeklerin izlendiğini hatırlatan uzmanlar, kadınlar ve etnik gruplar üzerinde de araştırma yapılacağını bildirdiler.

  Ciddi hastalık

  Halen ABD'de yarım milyon insan Parkinson'un pençesinde ve bu sayı her yıl 50 bin kişi artıyor. Parkinson nedeniyle vücudun bir tarafında genel titreme, kas zayıflaması ya da sertleşmesi meydana geliyor. Bu arada 1991'de Parkinson hastalığına yakalanan ve iki yıl önce bunu kamuoyuna açıklayan aktör Michael J.Fox (38) Parkinson araştırmaları için vakıf kurdu ve önümüzdeki 10 yılda hastalığa çare bulmayı umduklarını açıkladı.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı