"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Kahvaltı yapmıyorsanız asla zayıflayamazsınız

Gündemden asla düşmeyecek ‘zayıflama’ konusunda yeni bilgiler edindiğimde hemen sizlerle paylaşıyorum. İşte onlardan biri daha...

Kahvaltı, en önemli öğündür. Doğru hazırlandığı, kalite ve miktar açısından yeterli olduğu takdirde size konsantrasyon, güç ve etkinlik için ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi verir.
Kahvaltı yapmazsanız, vücudunuz rezervlerinden yemeye başlar. Ve enerji sağlamak için yağ yerine kasları yakmaya yönelir. Bu durumda kilo vermek hayal olur. Çünkü asıl kalori yakıcılar kaslardır.
Vücut kalori alımında düşüş saptadığında tepki olarak gündelik kalori tüketimini de düşürür.
Hormonlar salgılayarak kas dokularının hacmini, metabolizmanın hızını ve vücudun kalori gereksinimlerini düşürmeye yönelir.
Aç kalarak kilo vermeye kalktığınızda, kilo vermek bir yana, sağlığınızı tehdit altına almış olursunuz.
NE YİYELİM?
Kahvaltıda tam buğday, mısır, çavdar, kavuzlu buğday ya da karabuğday ekmeği yiyin.
Ayrıca kırma hububat, tahıl ve karbonhidrat içeren yulaf ezmesi de beyin ve kasların fonksiyonunu daha iyi yapmasını sağlar.
Süt, kalsiyum açısından oldukça zengindir. Yarım litre sütün içerdiği 1000 miligram kalsiyum, gün içinde bir insanın ihtiyacı olan miktarı tamamlar.
Dilimlenmiş domates, salatalık, fesleğen ve küp şeklinde mozarella (ya da beyaz) peynir, yeterli bir kahvaltıdır.
Kahvaltıda taze sebze ve meyve tüketmeye ya da taze sıkılmış sularını içmeye özen gösterin.
Uzmanlar, sabahları aç karnına bir bardak su içilmesini öneriyor. Ayrıca şekersiz olmak şartıyla farklı bitki çaylarını da deneyebilirsiniz.
Tatlandırıcı olarak şeker kamışı ya da diğer bal türlerinden daha hafif olan akasya balını tüketin.
Diyet şeker ve yapay tatlandırıcılar, herkes için uygun olmayabilir.

Sevmek ne zormuş

Ben 25 yaşında bir genç kızım. İlk defa birine aşık oldum, kavuşamadık. Meğer sevmek ne zormuş...
Onu ailemle tanıştırdım ama böyle olacağını bilseydim yapmazdım.
Annem ve babam çok önyargılılar, eskiye bağlı yaşamayı seviyorlar. Onu istemediler. Sevdiğim adam da üstelemeyince ortada kalakaldım. Şimdi ise onun başkasıyla evlendiğini öğrendim. Bir de utanmadan beni halen sevdiğini söylüyor. İyi niyetimden mi yoksa aptallığımdan mı yaşadım bunları bilemiyorum ama artık sevgiye dair hiç umudum yok...
- Rumuz: Hasretle yaşayan kız
Neden aptallık olsun sevgili kızım, elbette ki iyi niyetinden. Ona inanmış, güvenmişsin. Oysa o biraz güçlükle karşılaşınca kolayı seçmiş, kaçmayı tercih etmiş. Neden umudun olmasın? Zaman içinde elbette yeni bir sevgiyle karşılaşacaksın.
Ailen de sonunda senin akıllı fikirli bir kız olduğunu kabul edecek, seçimlerine saygı gösterecektir.

X