Gündem Haberleri

  Kahvaltı et notunu yükselt

  Hürriyet Haber
  19.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Boston'da yapılan bir araştırmaya göre, sabah düzenli yapılan kahvaltıyla okulda elde edilen başarı arasında doğrudan bir ilişki var.

  Amerikan Tabipler Birliği'nin (AMA: American Medical Association) yayınlarından biri olan Archives of Pediatrics and Adolescent Medicine'de (Çocukluk ve Ergenlik Çağı Hekimliği Arşivi) eylül sayısında yayınlanan bir makalede Boston'da yapılan bir araştırmanın sonuçları yayınlandı. Boston'daki Massachisetts Genel Hastanesi'nin yürüttüğü araştırmada, araştırmacılar gelir düzeyi düşük 133 öğrenciyi ele aldılar. Öğrencilerle tek tek konuştular. Daha sonra öğrencilerin gittikleri okullarda bedava bir kahvaltı programı uygulandı. Çocuklar dört ay boyunca bu programa katılarak sabahları düzenli biçimde kahvaltı ettiler. Daha sonra araştırmacılar çocukların durumunu hem okul kayıtlarından izlediler, hem de öğretmenler, öğrenciler ve anababalarla tek tek görüştüler.

  Dr. J. Michael Murphy tarafından kaleme alınan makalede sonuç şöyle özetlendi: ‘‘Okul kahvaltı programına katılım oranı yüksek oldu. Bu katılım, öğrencilerin psikososyal ve akademik ölçülerde geniş bir yelpazede kısa sürede başarılarının hızla yükselmesiyle sonuçlandı.’’

  KAHVALTININ ÖNEMİ

  İşin ilginç yanı, kahvaltı eden çocukların, programa katılmayanlara göre matematikte çok daha başarılı olması, devamsızlıklarının azalması oldu. Hem öğrenciler hem de öğretmenler okuldaki bu bedava kahvaltı programı sayesinde psikososyal sorunların da azaldığını belirttiler.

  Bu araştırma, kahvaltının önemi konusunda bütün diyetisyenlerin ve tıp camiasının paylaştığı görüşü bir kez daha doğruluyor. Sağlıklı beslenme ya da zayıflama rejimleri birbirinden farklı olabiliyor, ama hepsinin üzerinde durduğu nokta, kahvaltıyı atlamamak. Son olarak Fransız Le Nouvel Observateur Dergisi, beslenmeyi işlediği kapak konusunda, ünlü Fransız beslenme uzmanlarından Dr. Jean-Paul Curtay'in görüşlerine yer veriyor. Dr. Curtay kahvaltının gün boyunca alınan kalorilerin yüzde 25'ini kapsaması gerektiğini belirtiyor. Kahvaltıda aşırı derecede şekerli yememek gerek; çünkü insanı gün boyu uyutuyor, rehavete sürüklüyor. Buna karşılık proteinler dikkat ve uyanıklık sağlıyor.

  Kahve, damarlardaki baskıyı artırıyor, hatta kötü kolesterolün yükselmesine neden olabiliyor. Türklerin kahve yerine çay içme alışkanlıkları onları bir dereceye kadar koyuyor; ancak son yıllarda bizim demli çaylarımız yerine yeşil çay tavsiye ediliyor, çünkü bu çay kalbi koruyor.

  Sabahları, poğaça, çörek, çatal gibi şeyler yemektense, ekmek yemek her zaman daha iyi. Siyah ekmek öneriliyor. A vitamini kaynağı olan tereyağını da tamamen unutmak doğru değil.

  MEYVENİN MUCİZESİ

  ABD'de ilaç ve beslenme konusunda en yüksek otorite olan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA: Food and Drug Administration) bir yıldır, üzerine süt dökülerek yenilen yulaf ezmelerinin kalp ve damar hastalıkları konusunda koruyucu olduğunu kabul ediyor.

  Yumurtayı da unutmayalım: Yumurtada belleği güçlendiren fosfatidilkolin maddesi bulunuyor. Kolesterolü yüksek olmayanların da yumurta sarısındaki kolesterolden korkmalarına neden yok. Türklerin kahvaltı alışkanlıkları arasında yoğurt ve meyve pek yok. Halbuki ikisi de öneriliyor. Yoğurdun bağışıklık sistemini güçlendirdiği, enfeksiyonlara karşı mücadele gücünü arttırdığı, kalsiyum sayesinde toksik maddeleri nötralize ettiği biliniyor.

  Meyvelere gelince, insanda zeka katsayısını arttırıcı bir etki yaratıyorlar. Yukarıda verdiğimiz kahvaltı araştırmasına benzeyen bir araştırma yapan Dr. Schoenthaler, sıkı bir meyve rejimi uygulayarak New Yorklu bir grup öğrencinin notlarının yüzde 16 oranında artmasını sağlamış.

  <ı>KISA KISA...

  Diyet yapanlara vitamin

  Suda eriyen, şekersiz ve düşük kalorili Additiva vitaminleri Türkiye'de satışa sunuldu. Alman Dr. Scheffler firmasına ait olan bu vitamin tabletlerden günde bir tane suda eritilerek içiliyor. Additiva vitaminleri, rejim yapanlara ve diyabet hastalarına öneriliyor, ama herkes kullanabiliyor. Bu tabletler, mango, tropikal, ananas, portakal, şeftali, kan portakalı ve limon aromalı değişik tatlarda sunuluyor. Eczanelerde satılacak olan vitaminler, magnezyum, kalsiyum, potasyum, fosfor ve sodyum gibi mineraller içeriyorlar.

  Yeni gebelik testi

  Blue Test adında yeni bir gebelik testi Türkiye'de eczanelerde satışa sunuldu. Bu testi, OTC Farma İstanbul, ABD'den ithal etti. ABD'de Ouidel Corp. tarafından üretilen Bluetest, Almanya, Fransa, İspanya, Hollanda ve Japonya'da satılıyor. Kadınlar, hamile kaldıklarını düşündükleri cinsel ilişkiden 10 gün geçtikten sonra yapılıyor. Günün her saatinde uygulanabilen idrar çubuğu sayesinde 1-3 dakika içinde sonuç veriyor. Testin isabet olasılığının da yüzde 99.5 olduğu belirtiliyor.

  Hastane işbirliği

  ABD'nin önde gelen tıp merkezlerinden Houston Methodist Hastanesi, Baylor Tıp Fakültesi ve İstanbul International Hospital, bugün İstanbul'da bir işbirliği anlaşması imzalıyor. Houston Methodist Hastanesi'ndeki Kalp Merkezi'nin kurucusu, dünyaca ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. Michael E. DeBakey'nin de hastaneler arasındaki bu işbirliği anlaşmasının imza törenine katılması bekleniyor. International Hospital, anlaşmadan önce 17-18 Eylül tarihlerinde kardiyoloji ve gastroenteroloji alanlarında bir sempozyum düzenledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı