KAHRAMANMARAŞ HABERLERİ

Kahramanmaraş'ta Talasemi sempozyumu

DHA
15.04.2016 - 16:29Son Güncelleme :
DHA

Mücahit YOLCU/KAHRAMANMARAŞ, (DHA)- KAHRAMANMARAŞ'ta Düzenlenen ve Türkiye’nin birçok kentinden akademisyenlerin katıldığı Talasemi Sempozyumu tamamlandı.
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Türk Biyokimya Derneği ve Hemoglobin Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği Kahramanmaraş Talasemi Sempozyum 3 gün süren oturumlarla tamamlandı. Türkiye’nin birçok kentinden tanınmış bilim insanının katıldığı sempozyumda Prof. Dr. Arzu Naciye Seven anısına, Türk Biyokimya Derneği Başkanı Doç. Dr. Doğan Yücel, 'Laboratuvar Testlerinin Klinik Kullanımı ve Hemoglobin Bozukluklarına Yaklaşım' konulu dersi anlattı. Prof. Dr. Yurdanur Kılıç ve Doç. Dr. Doğan Yücel’in oturum başkanlığını yaptığı Prof. Dr. Kıymet Aksoy’un emekliliğine 'Talasemi ve Anormal Hemoglobinlere Güncel Yaklaşım' panelinde, Prof. Dr. M. Akif Çürük, 'Alfa Talasemi Genotipleri ve HbH Hastalığı', Uz. Dr. Adnan Haşimi, 'Hemoglobinopati Tarama Yöntemleri' ve Prof. Dr. Kıymet Aksoy 'Neden Prenatal Tanı' sunumlarını gerçekleştirdi. Oturum başkanlığını Prof. Dr. Cengiz Dilber ve Uz. Dr. Erdinç Yalın’ın yaptığı 'Kahramanmaraş’ta Talasemi' konulu ikinci panelde de Prof. Dr. Ergül Belge Kurutaş, 'Kahramanmaraş’ta Alfa ve Beta Talasemi', Uz. Dr. Can Acıpayam, 'Çocuklarda Beta Talasemi', Uz. Dr. Fatih Temiz ise 'Erişkin Kişilerde Beta Talasemi' konusundaki sunumlarını yaptı. Prof. Dr. Şeref Olgar, Prof. Dr. Mehmet Davutoğlu ve Doç. Dr. Perihan Öztürk’ün oturum başkanlığını yaptığı 'Talasemi'de Hastalık Komplikasyonları' konulu panelde ise Uz. Dr. Fatih Temiz 'Talasemide Endokrin Sorunlar ve Tedavisi', Yrd. Doç. Dr. Derya Çimen 'Talasemide Kardiyovasküler Sorunlar ve Tedavisi' ve Uz. Dr. Ali Erdal Karakaya 'Talasemide Cerrahi Sorunlar ve Tedavisi' sunumlarını gerçekleştirdi. Oturum başkanlıklarını Dr. Ali Çetinkaya ve Dr. Mehmet Şeneş’in yaptığı 'Kök hücre' konulu panelde Dr. Atila Tanyeli 'Kök Hücrenin Dünü, Bugünü ve Yarını', Dr. İbrahim Bayram 'Talasemi ve Orak Hücre Anemide Kök Hücre Nakli' ve Dr. Volkan Baltacı 'Kök Hücre Kaynağı İçin Preimplatasyon Genetik Tanı' sunumlarını yaptı. Oturum başkanlıklarını Vahap Okan, Serap Yalın, Mehmet Acıpayam’ın yaptığı 'Talasemi'de Transfüzyon, Demir Yükü ve Tedavisi' konulu panelde Prof. Dr. Yurdanur Kılınç 'Talasemili Hastalarında Transfüzyon ve Karşılaşılan Sorunlar', Dr. Sinan Akbayram, 'Talasemide Demir Yükü Ölçümü ve İzlemi' ve Dr. İlgen Şaşmaz 'Hastalarda Demir Şelasyon Etkinliği ve Güvenliği' sunumlarını gerçekleştirdi. Prof. Dr. Mehmet Akif Çürük ve Dr. Mesut Garipardıç’in oturum başkanlığını yaptığı 'Serbest konular' başlıklı panelde Dr. Lülüfer Tamer Gümüş 'Hematolojik Hastalıkların Tanı ve Tedavisinde MİRNA'ların Yeri', Prof. Dr. Hakan Kıran 'Kordon Kanı Bankacılığı' ve Dr. Gönül Oktay 'Evlilik Öncesi Tarama ve Genetik Danışmanlık' sunumlarını gerçekleştirdi.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kahramanmaraş haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kahramanmaraş ilinden Kahramanmaraş'ta Talasemi sempozyumu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Nisan 2016 tarihinde saat 16 29’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kahramanmaraş'ta Talasemi sempozyumu haberi güncellenecektir.

KAHRAMANMARAŞ NAMAZ VAKİTLERİ
21 Kasım 2017, Salı
 • İmsak
  05:31
 • Guneş
  07:11
 • Öğle
  12:29
 • İkindi
  15:09
 • Akşam
  17:26
 • Yatsı
  18:55
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı