KAHRAMANMARAŞ HABERLERİ

Kahramanmaraş'ta nadir hastalıklar anlatıldı

AA / Fatih Yazıcıoğlu
29.02.2016 - 18:13Son Güncelleme :
AA / Fatih Yazıcıoğlu

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Kahramanmaraş'ta, "29 Şubat Nadir Hastalıklar Günü" nedeniyle vatandaşlara, toplumda nadir görülen hastalık çeşitlerine ilişkin bilgi verildi.
Necip Fazıl Şehir Hastanesi Tıbbi Genetik Uzmanı doktor Yavuz Şahin, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Engelliler Şube Müdürlüğü tarafından, Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi'nde düzenlenen, "29 Şubat Nadir Hastalıklar Günü" konulu konferansta, vatandaşlara hastalıklar hakkında bilgi verdi.
Şahin, gelişen teknolojiye rağmen hastalıkların ancak yüzde 50'sine tanı konulabildiğini belirtti. Bu tanının da konulabilmesi için mutlaka genetik değerlendirme, çocuk kardiyolojisi, immünolojiyi gibi diğer branşların ortak değerlendirme yapması gerektiğini dile getiren Şahin, "Dünyada normalde akraba evliliği olanlar yüzde 15 bandında giderken, Türkiye'de bu oranlar çok daha yüksek, dolayısıyla Türkiye'de sanıldığından daha fazla bu hastalıklar ortaya çıkıyor ve çoğu bu hastalıların sebebi akraba evliliğidir" diye konuştu.
Necip Fazıl Şehir Hastanesi doktorlarından Mehmet Yaşar Özkars ise genetik hastalıkların üzerinde durulması gereken bir konu olduğunu belirtti.
Toplumun bilinçlenerek bu hastalığa yakalanan kişilerin, bu hastalılarla ilgilenen doktorlara ulaşabileceklerini ifade eden Özkars, daha sonra çok nadir olarak görülen ödem hastalığı hakkında sunum yaptı.
Büyükşehir Belediyesi Engelliler Şube Müdürü Mehmet Fatih Akşam ise nadir olarak adlandırılan hastalıkların dünya genelinde 250 ile 350 milyon insanı etkilediğini, çoğunlukla genetik hastalıklardan kaynaklanan bu hastalıkların görüldüğü ülkeler arasında Türkiye'nin de bulunduğunu kaydetti.
Türkiye'de nadir hastalıkların pençesinde yaklaşık 5 milyon insan bulunduğunun tahmin edildiğini ifade eden Akşam, şunları kaydetti: "Yüzde 80'i genetik nedenlerden kaynaklanan nadir hastalıklar genellikle kronik, ilerleyici, dejenaratif, ve hayatı tehdit edici özelliklere sahip. Çoğunlukla hastanın vücut fonksiyon kontrollerini kaybetmesi nedeniyle hastaların yaşam kalitesi bozuluyor, hasta ve ailesi için sıkıntılı ve acı verici bir sürece neden oluyor."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kahramanmaraş haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kahramanmaraş ilinden Kahramanmaraş'ta nadir hastalıklar anlatıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Şubat 2016 tarihinde saat 18 13’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kahramanmaraş'ta nadir hastalıklar anlatıldı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı