KAHRAMANMARAŞ HABERLERİ

Kahramanmaraş'ta "Doğu Türkistan için Hassasiyet ve Şuur Çağrısı"

AA / İzzet Mazi
18.01.2015 - 14:39Son Güncelleme :
AA / İzzet Mazi

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Alperen Ocakları Bölge Başkanı Rüştü Kayıran, "Tayland'a sığınmış ve Çin'e iadesi söz konusu olan Doğu Türkistanlı soydaşlarımızın Türkiye'ye getirilmesi ve Çin'e iadesinin engellenmesi için yapılması gereken neyse yapın" dedi.

Kayıran, Özel İdare İş Merkezi önünde düzenlenen "Doğu Türkistan İçin Hassasiyet ve Şuur Çağrısı" konulu basın toplantısında, emperyalist ve şer odaklarına karşı müminlerin ruh olarak bir olması gerektiğini söyledi.

İslam coğrafyasının mezhep ve inanç farklılıklarının cenderesinde "kan ağladığını" ifade eden Kayıran, "Sizleri, hamisiz Türk dünyası ve yanlış politikalarla tarihin en trajik günlerini yaşayan İslam coğrafyası için hassasiyete çağırıyorum. Ne zaman İslamın tek millet olduğunu, Müslümanların aynı tarağın dişleri gibi olduğunu fark ederiz, bu makus talih değişir" diye konuştu.

Sadece iç siyasetin malzemesi olan aktüaliteye takılan, tarihi misyonuna yabancılaşmış tüketim toplumunun müşterisi olmuş bir nesil ve siyasi kadro istemediklerini aktaran Kayıran, vatan anlayışlarının Edirne ile Kars arasında kalan kısım olmadığını vurgulayarak, İslamın yaşandığı tüm bölgeleri vatan olarak gördüklerini kaydetti.

Her ay düzenli olarak Türk İslam dünyasının sorunlarını bu tarz eylemlerle dile getireceklerini vurgulayan Kayıran, şöyle konuştu:

"Türkistan'ı Kızıl Çin'in, Emperyalist batı ajanlarının ve payandalarının insafına terk etmeyeceğiz. Gerekirse Kürşat'ın 40 yiğidini Alperenler arasından seçip Çin Hükümranlığını başlarına yıkacağız. Buradan iktidar, muhalefet ve tüm siyasilere sesleniyorum; Doğu Türkistan için yapılması gereken neyse yapın. Tayland'a sığınmış ve Çin'e iadesi söz konusu olan Doğu Türkistanlı soydaşlarımızın Türkiye'ye getirilmesi ve Çin'e iadesinin engellenmesi için yapılması gereken neyse yapın."

Açıklamanın ardından sloganlar atarak, ocak binasına kadar yürüyen gruptakilerden bazıları Çin Halk Cumhuriyeti bayrağını yaktı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kahramanmaraş haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kahramanmaraş ilinden Kahramanmaraş'ta "Doğu Türkistan için Hassasiyet ve Şuur Çağrısı" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Ocak 2015 tarihinde saat 14 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kahramanmaraş'ta "Doğu Türkistan için Hassasiyet ve Şuur Çağrısı" haberi güncellenecektir.

  KAHRAMANMARAŞ NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   05:02
  • Guneş
   06:38
  • Öğle
   12:28
  • İkindi
   15:33
  • Akşam
   17:57
  • Yatsı
   19:21
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı